REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przekazanie praw do pozyskania i sprzedaży świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Sprzedaż praw do białych certyfikatów, mimo że opodatkowana, nie umożliwia odliczenia podatku naliczonego.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie środków pieniężnych zgromadzonych przez partnera w Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE) w Wielkiej Brytanii na podstawie pisemnej dyspozycji pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od spadków i darowizn, z uwagi na to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi chowu koni świadczone przez rolnika ryczałtowego, w ramach działalności rolniczej są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki ponoszone przez spółkę na cele związane z ochroną środowiska, realizowane poprzez współprace z zagranicznymi partnerami należy opodatkować ryczałtem.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez spółkę nie będą stanowić dla spółki ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie będą zatem podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, tj. estońskim CIT.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby niepełnosprawne posiadające odpowiednie orzeczenie mogą być zwolnione z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie samochodu osobowego na potrzeby własne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przychód z nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowany jest ryczałtem według stawki właściwej dla świadczonych usług. W przypadku przedsiębiorcy świadczącego usługi wytwarzania oprogramowania (PKWiU 62.01.11), gdzie obowiązuje stawka ryczałtu 12%, przychód z takiej nagrody również podlega opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa zawarta z podmiotem powiązanym polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości nie będzie stanowiła ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych za usługi transportowe, nawet jeżeli faktury te zawierają stawkę VAT 23% przy usługach transportu międzynarodowego towarów, dla których przewidziana jest stawka VAT 0%.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie lokalu powinien być naliczany od wartości rynkowej nieruchomości na dzień dokonania transakcji, niezależnie od dokonanych przez najemcę ulepszeń.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłaty z tytułu licencji na oprogramowanie komputerowe są opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) jako podatek "u źródła".
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że stawka akcyzy na wyroby tytoniowe powinna być obliczana na podstawie wartości 1000 sztuk produktów, natomiast nie na podstawie maksymalnej ceny detalicznej pojedynczego produktu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu leczniczego świadczone w ramach prowadzonej przez spółkę działalności, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez dyplomowanego technika masażystę mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zakup samochodu osobowego może zostać uznany za wydatek na cele inwestycyjne pod warunkiem spełnienia kryteriów określonych w art. 15 ust. 1hba ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zajęcia taneczne w klubie sportowym mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawcy - radcy prawnemu, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia zegarka mechanicznego naręcznego, służącego do pomiaru czasu pracy w trakcie świadczenia usług prawnych, jeśli przedmiotowy zegarek będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że sprzedaż kosmetyków, która obejmuje proces ich tworzenia oraz produkcję kwalifikuje się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako działalność wytwórcza.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi opieki medycznej oferowane w ramach pakietów medycznych korzystają ze zwolnienia z VAT, natomiast ochrona ubezpieczeniowa zapewniana jako część tych pakietów nie podlega zwolnieniu z VAT i powinna być opodatkowana na zasadach właściwych dla tych usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała że usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez farmaceutę korzysta ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie z tytułu zakupu domen internetowych przez bank nie generuje obowiązku poboru podatku u źródła od wypłacanych należności zagranicznym kontrahentom.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą i wybierający przedłużony rok obrotowy mogą odroczyć obowiązek zatrudnienia pracowników, aby spełnić warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z rocznego najmu domków rekreacyjnych można rozliczać jako najem prywatny z opcją ryczałtu ewidencjonowanego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi superwizji, zaliczane do pozaszkolnych form edukacji, mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi z zakresu transplantacji włosów, w tym leczenie łysienia świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą podlegają zwolnieniu od VAT jako usługi opieki medycznej służącej profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że otrzymanie środków pieniężnych przez spółkę od dostawców zagranicznych w ramach modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla spółki skutków w podatku VAT, w szczególności spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że polski rezydent podatkowy może opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży praw autorskich do projektów wentylatorów sufitowych podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wypłata wynagrodzenia za świadczenie usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła zgodnie z przepisami ustawy o CIT, ponieważ usługa nie mieści się w kategoriach przychodów, które są wyraźnie objęte podatkiem, ani nie spełnia kryteriów innych usług podlegających opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane z transportem pracowników oraz używane do tego celu samochody nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, gdyż są one wyłącznie wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może korzystać z ryczałtu od dochodów spółek, gdyż spełnia wszystkie określone w prawie podatkowym warunki niezbędne do zastosowania określonej formy opodatkowania.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że zwrot podatku wpłaconego przez laureatkę loterii, która nie mogła zrealizować wygranej, nie jest możliwy. W przedmiotowej sprawie wpłacona kwota zryczałtowanego podatku nie stanowiła podatku nienależnego lub podatku zapłaconego w wysokości większej od należnej i w związku z tym nie podlega ona zwrotowi.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca miał prawo złożyć zbiorczą deklarację za czerwiec, uwzględniając wszystkie umowy sprzedaży złomu zawarte w ciągu 14 dni od pierwszej z nich.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że świadczenie korepetycji online, po uzyskaniu statusu jednostki objętej systemem oświaty, uprawnia do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi kursów językowych oferowane przez spółkę spełniają kryteria kształcenia i wychowania, umożliwiają rozwijanie umiejętności językowych oraz mają charakter edukacyjny, co uprawnia do zwolnienia z podatku VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi poradnictwa psychologicznego świadczone przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży mające na celu zachowanie, ratowanie i poprawę zdrowia, realizowane przez wykwalifikowanego psychologa, kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19d ustawy o VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenia uzyskane przez wnioskodawcę, będącego wspólnikiem spółki cywilnej i jednocześnie trenerem w projekcie unijnym, mogą być uznane za zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca może prowadzić sprzedaż czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny bez obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że z uwagi na to, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT. Z uwagi na to, spółka powinna dokonać korekty podatku za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna środków pieniężnych dokonana między najbliższą rodziną, w określonych warunkach, korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę podlega przepisom PSD w związku z czym nie polega pod PIT.
REKLAMA