Czy wynajem domków rekreacyjnych może być opodatkowany ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Wynajem domków rekreacyjnych a ryczałt
Wnioskodawczynią jest kobieta, która jest właścicielem działki rekreacyjnej z trzema domkami. Początkowo były one wykorzystywane wyłącznie do celów prywatnych rodziny. Podatniczka rozpoczęła wynajem krótkoterminowy, korzystając z portali internetowych oraz bezpośrednich rezerwacji. Najem odbywa się głównie w sezonie wakacyjnym oraz okresach świątecznych. Wnioskodawczyni samodzielnie zajmuje się niezbędnymi czynnościami związanymi z wynajmem, bez świadczenia dodatkowych usług.
REKLAMA
Kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy przychody z najmu domków, które planuje prowadzić przez cały rok, można kwalifikować jako przychód z najmu prywatnego i czy mogą być one opodatkowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Kobieta jest zdania, że przychody z najmu, mimo rozszerzenia działalności na cały rok, powinny być traktowane jako przychody z najmu prywatnego.
KIS: wynajem domków rekreacyjnych jest opodatkowany ryczałtem
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ uznał, że przychody uzyskiwane z najmu domków rekreacyjnych przez cały rok mogą być klasyfikowane jako przychody z najmu prywatnego, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że najem domków rekreacyjnych przez podatniczkę, mimo prowadzenia przez cały rok, nie nosi cech działalności gospodarczej, ponieważ nie są świadczone dodatkowe usługi, typowe dla prowadzenia działalności takie jak usługi sprzątania, bieżącej wymiany pościeli, administrowania nieruchomością czy całodobowej recepcji.
Ponadto, KIS uznała, że rozliczanie przychodów z najmu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe. Organ podatkowy podkreślił, że w przypadku, gdy najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest dopuszczalne i stanowi uproszczoną formę opodatkowania, adekwatną do charakteru prowadzonej przez podatniczkę działalności. KIS wskazała, że w tej formie opodatkowania wnioskodawczyni ma obowiązek odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od przychodów do kwoty 100.000 zł oraz 12,5% od nadwyżki ponad tę kwotę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.