REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynajem domków rekreacyjnych może być opodatkowany ryczałtem?

domek rekreacyjny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z rocznego najmu domków rekreacyjnych można rozliczać jako najem prywatny z opcją ryczałtu ewidencjonowanego.

Wynajem domków rekreacyjnych a ryczałt

Wnioskodawczynią jest kobieta, która jest właścicielem działki rekreacyjnej z trzema domkami. Początkowo były one wykorzystywane wyłącznie do celów prywatnych rodziny. Podatniczka rozpoczęła wynajem krótkoterminowy, korzystając z portali internetowych oraz bezpośrednich rezerwacji. Najem odbywa się głównie w sezonie wakacyjnym oraz okresach świątecznych. Wnioskodawczyni samodzielnie zajmuje się niezbędnymi czynnościami związanymi z wynajmem, bez świadczenia dodatkowych usług. 

REKLAMA

Kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy przychody z najmu domków, które planuje prowadzić przez cały rok, można kwalifikować jako przychód z najmu prywatnego i czy mogą być one opodatkowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Kobieta jest zdania, że przychody z najmu, mimo rozszerzenia działalności na cały rok, powinny być traktowane jako przychody z najmu prywatnego. 

KIS: wynajem domków rekreacyjnych jest opodatkowany ryczałtem 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ uznał, że przychody uzyskiwane z najmu domków rekreacyjnych przez cały rok mogą być klasyfikowane jako przychody z najmu prywatnego, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że najem domków rekreacyjnych przez podatniczkę, mimo prowadzenia przez cały rok, nie nosi cech działalności gospodarczej, ponieważ nie są świadczone dodatkowe usługi, typowe dla prowadzenia działalności takie jak usługi sprzątania, bieżącej wymiany pościeli, administrowania nieruchomością czy całodobowej recepcji.

Ponadto, KIS uznała, że rozliczanie przychodów z najmu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe. Organ podatkowy podkreślił, że w przypadku, gdy najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest dopuszczalne i stanowi uproszczoną formę opodatkowania, adekwatną do charakteru prowadzonej przez podatniczkę działalności. KIS wskazała, że w tej formie opodatkowania wnioskodawczyni ma obowiązek odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od przychodów do kwoty 100.000 zł oraz 12,5% od nadwyżki ponad tę kwotę.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.703.2023.1.MST

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA