Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?
REKLAMA
REKLAMA
Płatności mobilne a wymogi dotyczące faktur elektronicznych
Spółka działająca w ramach umowy franczyzy oferuje detaliczną sprzedaż paliw silnikowych oraz asortyment usług i produktów poza paliwowych. Firma zamierza wprowadzić innowacyjny system płatności mobilnych, który umożliwi klientom samodzielne dokonywanie płatności za zakupy bezpośrednio na stacji paliw za pomocą specjalnie opracowanej aplikacji mobilnej. Po założeniu osobistego konta użytkownika, aplikacja nie tylko umożliwi realizację płatności, ale również będzie obsługiwać przesyłanie faktur w formie elektronicznej.
REKLAMA
Firma uważała, że wysłanie faktury elektronicznej na e-mail klienta, który zaakceptował regulamin aplikacji, jest równoznaczne z jej wydaniem. Argumentowała, że faktura elektroniczna, podobnie jak jej papierowy odpowiednik, spełnia wszystkie wymogi prawne, a jej przesyłanie w formie elektronicznej nie wpływa na jej ważność ani na spełnienie obowiązku wydania dokumentu nabywcy. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie.
Uznanie przesyłania faktury w formie PDF za wydanie faktury
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wysyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT, w tym do art. 111 ust. 3a pkt 1, który nakłada na podatników obowiązek wystawienia i wydania paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży. Organ wskazał, że przepisy przewidują możliwość wydania faktury w formie elektronicznej, jeśli nabywca wyrazi na to zgodę, co jest zgodne z definicją faktury elektronicznej zawartą w ww. ustawie.
KIS podkreśliła, że w analizowanej sytuacji nabywca, akceptując regulamin aplikacji mobilnej, wyraził zgodę na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Przesłanie faktury w formacie PDF na podany adres e-mail spełnia wymogi wydania dokumentu, ponieważ faktura została udostępniona nabywcy zgodnie z jego żądaniem. Organ zauważył, że faktura elektroniczna musi zawierać wszystkie elementy wymagane przepisami ustawy, niezależnie od jej formy.
„W konsekwencji, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że planowane wysyłanie przez (...) w Państwa imieniu faktur elektronicznych w formacie pliku PDF, z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury (...) związanej z aplikacją mobilną na adres e-mailowy wskazany przez nabywców, którzy wyrazili żądanie otrzymywania faktur w formie elektronicznej przy akceptacji regulaminu płatności mobilnych, zapisany na koncie nabywcy w Centralnym Systemie Płatności Mobilnych, będzie spełniać przesłanki do uznania, że nastąpi wydanie faktury nabywcy w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy” - podsumował dyrektor KIS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.