Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?
REKLAMA
REKLAMA
Organizacja festynu a koszty uzyskania przychodów
Spółka angażuje się w działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i zrównoważonego rozwoju (ESG), choć nie posiada formalnie spisanej polityki w tym obszarze. W ramach tych działań zorganizowała festyn w 2023 roku i planuje kolejne wydarzenie na 2024 rok. Celem festynu było wzmocnienie relacji z lokalnymi społecznościami oraz promocja produktów i inicjatyw proekologicznych. Wydarzenie skierowane było do pracowników, ich rodzin, emerytów oraz mieszkańców, oferując liczne atrakcje, takie jak strefy sportowe, warsztaty, zabawy dla dzieci i zwiedzanie zakładu.
REKLAMA
W związku z poniesionymi wydatkami, firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy mogą one zostać uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Spółka argumentowała, że wydatki na organizację festynu przyczyniają się do poprawy wizerunku firmy, co może w efekcie prowadzić do zwiększenia przychodów oraz zabezpieczenia ich źródła. Podkreśliła również, że działania te, choć nieformalnie wpisane w strategię CSR, nie mają charakteru reprezentacyjnego, lecz są elementem budowania długoterminowych relacji z otoczeniem biznesowym i społecznym.
KIS: wydatki na festyn nie spełniają warunków KUP
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, który określa, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania lub zabezpieczenia. Organ podkreślił, że między poniesionym wydatkiem a przychodami musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy, a także że wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, jak określono w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Następnie KIS wskazała, że choć CSR może przyczyniać się do budowania pozytywnego wizerunku firmy, co teoretycznie mogłoby prowadzić do zwiększenia przychodów, to w tym przypadku spółka nie przedstawiła dowodów na istnienie formalnej strategii CSR ani planu działania, które uzasadniałyby uznanie wydatków na organizację festynu za koszty uzyskania przychodów. Organ podkreślił, że same deklaracje nie są wystarczające do uznania takich wydatków za koszty uzyskania przychodów.
„Tym samym, przedmiotowe działania nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, żeby taka była przez Spółkę prowadzona, a samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów. Zatem nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że wydatki poniesione na pokrycie kosztów organizacji festynu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT” - podsumował dyrektor KIS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.