REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenia za szkolenia realizowane w ramach projektu unijnego podlegają PIT?

Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenia uzyskane przez wnioskodawcę, będącego wspólnikiem spółki cywilnej i jednocześnie trenerem w projekcie unijnym, mogą być uznane za zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o PIT.

Przychody uzyskane za działania szkoleniowe

Wnioskodawca, jako wspólnik spółki cywilnej i kierownik projektu współfinansowanego przez UE i kraj, odebrał wynagrodzenie za prowadzenie szkoleń. Część finansowania projektu pochodziła z dotacji. W związku z tym wnioskodawca zakładał, że może być zwolniony z opodatkowania na tej podstawie, co byłoby zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, odnoszącym się do dotacji budżetowych.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przychody uzyskane za działania szkoleniowe, realizowane w ramach projektu unijnego, powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uwzględniając, że są finansowane z dotacji. 

Wnioskodawca, powołując się na przepisy prawne, argumentował, że uzyskane wynagrodzenie powinno być zwolnione z opodatkowania, ze względu na jego źródło – dotacje z budżetu państwa i funduszy unijnych. Zwracał uwagę na to, że jako trener, nie może zawrzeć umowy sam ze sobą, a jedynym dokumentem potwierdzającym wynagrodzenie jest nota księgowa. Wnioskodawca stwierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. W ocenie podatnika, to ten przepis powinien być podstawą do zwolnienia.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy, odnosząc się do szeregu przepisów prawa, wskazuje, że dotacje generalnie są przychodem i podlegają opodatkowaniu, z wyjątkiem określonych w ustawie sytuacji. Uważał, że dotacje unijne nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, który odnosi się tylko do dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub państwa. Dodatkowo argumentował, że istotne jest, aby dotacja była przyznana bezpośrednio wnioskodawcy przez odpowiednie instytucje, co nie miało miejsca w tym przypadku.

"Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro realizuje Pan projekt jako beneficjent projektu „(…)” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 w oparciu o umowę (…) z Urzędem Marszałkowskim Województwa (…), to otrzymane przez Pana środki pieniężne - stanowią dla Pana przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe z uwagi na błędną podstawę prawną. W Pana sprawie znajduje bowiem zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie – jak Pan wskazał – art. 21 ust. 1 pkt 129 tej ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów administracji skarbowej, że otrzymane wynagrodzenia za realizację zadań w projekcie unijnym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą prawną takiego rozstrzygnięcia jest art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.108.2023.1.IG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA