Czy wynagrodzenia za szkolenia realizowane w ramach projektu unijnego podlegają PIT?
REKLAMA
REKLAMA
- Przychody uzyskane za działania szkoleniowe
- Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym
- Podsumowanie
Przychody uzyskane za działania szkoleniowe
Wnioskodawca, jako wspólnik spółki cywilnej i kierownik projektu współfinansowanego przez UE i kraj, odebrał wynagrodzenie za prowadzenie szkoleń. Część finansowania projektu pochodziła z dotacji. W związku z tym wnioskodawca zakładał, że może być zwolniony z opodatkowania na tej podstawie, co byłoby zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, odnoszącym się do dotacji budżetowych.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przychody uzyskane za działania szkoleniowe, realizowane w ramach projektu unijnego, powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uwzględniając, że są finansowane z dotacji.
Wnioskodawca, powołując się na przepisy prawne, argumentował, że uzyskane wynagrodzenie powinno być zwolnione z opodatkowania, ze względu na jego źródło – dotacje z budżetu państwa i funduszy unijnych. Zwracał uwagę na to, że jako trener, nie może zawrzeć umowy sam ze sobą, a jedynym dokumentem potwierdzającym wynagrodzenie jest nota księgowa. Wnioskodawca stwierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. W ocenie podatnika, to ten przepis powinien być podstawą do zwolnienia.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy, odnosząc się do szeregu przepisów prawa, wskazuje, że dotacje generalnie są przychodem i podlegają opodatkowaniu, z wyjątkiem określonych w ustawie sytuacji. Uważał, że dotacje unijne nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, który odnosi się tylko do dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub państwa. Dodatkowo argumentował, że istotne jest, aby dotacja była przyznana bezpośrednio wnioskodawcy przez odpowiednie instytucje, co nie miało miejsca w tym przypadku.
"Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro realizuje Pan projekt jako beneficjent projektu „(…)” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 w oparciu o umowę (…) z Urzędem Marszałkowskim Województwa (…), to otrzymane przez Pana środki pieniężne - stanowią dla Pana przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe z uwagi na błędną podstawę prawną. W Pana sprawie znajduje bowiem zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie – jak Pan wskazał – art. 21 ust. 1 pkt 129 tej ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organów administracji skarbowej, że otrzymane wynagrodzenia za realizację zadań w projekcie unijnym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą prawną takiego rozstrzygnięcia jest art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA