REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłaty licencyjne za oprogramowanie podlegają opodatkowaniu CIT w Polsce?

CIT
CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłaty z tytułu licencji na oprogramowanie komputerowe są opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) jako podatek "u źródła".

Umowy z zagranicznymi spółkami 

Wnioskodawca to przedsiębiorca działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, specjalizujący się w oprogramowaniu. Ma siedzibę i zarząd w Polsce, podlegając opodatkowaniu CIT bez prowadzenia działalności za granicą przez zakład podatkowy czy stałą placówkę. W ramach swojej działalności, zawiera umowy z zagranicznymi spółkami na korzystanie z AI opartego oprogramowania do generowania tekstu, bez przenoszenia praw autorskich.

REKLAMA

Wnioskodawca pytał, czy wynagrodzenie z takiej umowy, nieprzenoszące praw autorskich, jest objęte artykułem 21 Ustawy o CIT, wymagającym pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wnioskodawca argumentował, że nie powinien pobierać podatku u źródła, ponieważ umowa dotyczy tylko użytkowania oprogramowania jako licencji użytkownika końcowego, nie obejmując przeniesienia praw autorskich. Podkreślił, że opodatkowanie dotyczy tylko dochodów uzyskanych na terytorium Polski i że międzynarodowe prawo oraz komentarze do Modelowej Konwencji OECD nie zawsze traktują opłaty za korzystanie z oprogramowania jako należności licencyjne za prawa autorskie.

Opodatkowane w Polsce jako podatek "u źródła"

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, że opłaty za licencję na oprogramowanie komputerowe są opodatkowane w Polsce jako podatek "u źródła". Uzasadnił to odwołaniem do przepisów polskiego prawa podatkowego i prawa autorskiego, klasyfikując program komputerowy jako utwór podlegający ochronie prawem autorskim. Wskazał, że takie opłaty stanowią należności licencyjne, opodatkowane w Polsce, i odnosił się do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz Modelowej Konwencji OECD, twierdząc, że programy komputerowe mogą być traktowane jako należności licencyjne, podlegające opodatkowaniu w kraju źródła dochodu.

"Zatem jak wcześniej wskazano zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji, zawartym w pkt 14 do art. 12, prawa umożliwiające jedynie faktyczne korzystanie z programu, nie stanowią tytułu do naliczania opłat licencyjnych.

Wobec powyższego płatności dokonywane przez Państwa na rzecz Spółek z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz Francji nie stanowią należności licencyjnych. Oznacza to, że dokonując wypłaty takich należności nie są Państwo zobowiązani do potrącenia od nich zryczałtowanego podatku dochodowego.

Obowiązek pobrania przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 26 ust. 1 updop, dotyczy wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 tej ustawy. W przedstawionym stanie faktycznym nie obejmuje on Państwa, gdyż wypłacane przez Państwa należności z tytułu nabycia Aplikacji dla własnych potrzeb nie stanowią należności licencyjnych, na podstawie ww. art. 21 updop. Nie są zatem Państwo zobowiązani do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych płatności." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego zależy od konkretnych umów międzynarodowych i okoliczności. Ważne jest, by podmioty dokładnie analizowały swoje sytuacje podatkowe, mając na uwadze aktualne przepisy i możliwe zmiany interpretacyjne, oraz konsultowały się z ekspertami w celu uniknięcia nieprzewidzianych obciążeń podatkowych.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA