Czy można dokonać korekty zgłoszenia spadku bez utraty prawa do zwolnienia podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Korekta zgłoszenia spadku a prawo do zwolnienia podatkowego
- Korekta nie ma wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia
Korekta zgłoszenia spadku a prawo do zwolnienia podatkowego
Wnioskodawczyni, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, straciła ojca, który nie pozostawił po sobie testamentu. W związku z powyższym, notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia, który określał podział spadku. Zgodnie z tym dokumentem żona zmarłego dziedziczyła 4/16 spadku, zaś dzieci, w tym wnioskodawczyni, po 3/16 dla każdego z nich. Zainteresowana, korzystając z systemu teleinformatycznego Ministerstwa Finansów, przekazała urzędowi skarbowemu formularz SD-Z2, w którym zgłosiła nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. W części G tego formularza opisane zostały: nabyte rzeczy lub prawa majątkowe według ich stanu w dniu nabycia, wielkość nabytego udziału oraz ich wartość rynkowa. Po dokładniejszym przemyśleniu zgłoszenia, kobieta zauważyła nieścisłości dotyczące nieruchomości. Chociaż numer księgi wieczystej był poprawny, to podana powierzchnia gruntu i budynku była nieprawidłowa. Wskazano jedynie udział zmarłego ojca we współwłasności małżeńskiej, co skutkowało uwzględnieniem jedynie połowy rzeczywistej powierzchni. Ponadto, wnioskodawczyni podejrzewała, że mogła błędnie określić wartość rynkową nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do dokonania korekty zgłoszenia SD-Z2 w zakresie prawidłowego określenia powierzchni nieruchomości (tj. gruntu i budynku mieszkalnego) i wartości rzeczy nabytych w drodze spadku i czy korekta ta nie wpłynie na zwolnienie od podatku od spadków i darowizn.
Kobieta uważała, że ma prawo dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2 dotyczącego nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, nie tracąc przy tym możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W pierwotnym zgłoszeniu uwzględniono wszystkie elementy majątku spadkodawcy. Korekta miałaby dotyczyć jedynie powierzchni gruntu, powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oraz ich wartości.
Korekta nie ma wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, korekta zgłoszenia SD-Z2 może dotyczyć jedynie błędnych informacji dotyczących wielkości nabywanego udziału w rzeczy oraz wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Korekta ta nie wpłynie na utratę prawa do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, gdyż pierwotne zgłoszenie zawierało wszystkie składniki majątku spadkodawcy.
Organ podatkowy wskazał w szczególności:
REKLAMA
"Z wniosku wynika, że złożyła Pani druk SD-Z2 z zachowaniem ustawowego terminu. Jak wskazano powyżej, korekta zgłoszenia może dotyczyć wielkości nabywanego udziału w rzeczy oraz wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Zatem jest Pani uprawniona do złożenia korekty ww. zgłoszenia, jeżeli w poprzednim zgłoszeniu powierzchnię i wartość przedmiotów nabytych w drodze spadku wykazała Pani w niewłaściwej wysokości".
Z uwagi na powyższe korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA