REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można dokonać korekty zgłoszenia spadku bez utraty prawa do zwolnienia podatkowego?

biuro komputer
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Korekta zgłoszenia spadku a prawo do zwolnienia podatkowego

Wnioskodawczyni, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, straciła ojca, który nie pozostawił po sobie testamentu. W związku z powyższym, notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia, który określał podział spadku. Zgodnie z tym dokumentem żona zmarłego dziedziczyła 4/16 spadku, zaś dzieci, w tym wnioskodawczyni, po 3/16 dla każdego z nich. Zainteresowana, korzystając z systemu teleinformatycznego Ministerstwa Finansów, przekazała urzędowi skarbowemu formularz SD-Z2, w którym zgłosiła nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. W części G tego formularza opisane zostały: nabyte rzeczy lub prawa majątkowe według ich stanu w dniu nabycia, wielkość nabytego udziału oraz ich wartość rynkowa. Po dokładniejszym przemyśleniu zgłoszenia, kobieta zauważyła nieścisłości dotyczące nieruchomości. Chociaż numer księgi wieczystej był poprawny, to podana powierzchnia gruntu i budynku była nieprawidłowa. Wskazano jedynie udział zmarłego ojca we współwłasności małżeńskiej, co skutkowało uwzględnieniem jedynie połowy rzeczywistej powierzchni. Ponadto, wnioskodawczyni podejrzewała, że mogła błędnie określić wartość rynkową nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do dokonania korekty zgłoszenia SD-Z2 w zakresie prawidłowego określenia powierzchni nieruchomości (tj. gruntu i budynku mieszkalnego) i wartości rzeczy nabytych w drodze spadku i czy korekta ta nie wpłynie na zwolnienie od podatku od spadków i darowizn.

Kobieta uważała, że ma prawo dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2 dotyczącego nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, nie tracąc przy tym możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W pierwotnym zgłoszeniu uwzględniono wszystkie elementy majątku spadkodawcy. Korekta miałaby dotyczyć jedynie powierzchni gruntu, powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oraz ich wartości.

Korekta nie ma wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, korekta zgłoszenia SD-Z2 może dotyczyć jedynie błędnych informacji dotyczących wielkości nabywanego udziału w rzeczy oraz wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Korekta ta nie wpłynie na utratę prawa do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, gdyż pierwotne zgłoszenie zawierało wszystkie składniki majątku spadkodawcy.

Organ podatkowy wskazał w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Z wniosku wynika, że złożyła Pani druk SD-Z2 z zachowaniem ustawowego terminu. Jak wskazano powyżej, korekta zgłoszenia może dotyczyć wielkości nabywanego udziału w rzeczy oraz wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Zatem jest Pani uprawniona do złożenia korekty ww. zgłoszenia, jeżeli w poprzednim zgłoszeniu powierzchnię i wartość przedmiotów nabytych w drodze spadku wykazała Pani w niewłaściwej wysokości".

Z uwagi na powyższe korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.127.2022.1.MD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA