REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Korekta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można dokonać korekty zgłoszenia spadku bez utraty prawa do zwolnienia podatkowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy wydatki związane z "bonusami" mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że bonusy udzielane przez spółkę nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, ponieważ są traktowane jako rabaty, które faktycznie obniżają wartość sprzedaży towarów.

Czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na cele najmu prywatnego podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że czynność wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym wnioskodawca nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tej nieruchomości.

Czy fryzjerka rozliczająca się w formie karty podatkowej, miała prawo przenieść nieodliczoną część składki zdrowotnej z jednego miesiąca na kolejny, obniżając w ten sposób należny podatek?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowadząca zakład fryzjerski podatniczka, rozliczająca podatki w formie karty podatkowej, miała prawo przenieść nieodliczoną część składki zdrowotnej z jednego miesiąca na kolejny, obniżając w ten sposób należny podatek.

REKLAMA

Czy dokonanie korekty cen transferowych wpływa na obowiązek podatkowy VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że korekta ceny transferowej nie będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Czy zmiana celu użytkowania samochodu z wyłącznie biznesowego na mieszany wymaga korekty VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu z czysto służbowego na mieszany, nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku VAT od kosztów związanych z pojazdem.

Czy przekazanie gospodarstwa rolnego synowi zwalnia z obowiązku korekty podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że darczyńca nie jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego ani zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego będzie ciążył na obdarowanym – synu, który będzie kontynuował działalność rolniczą - w niniejszej sytuacji ma zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy.

Czy korekta deklaracji w terminie umożliwia obniżenie odsetek za zwłokę?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że preferencyjne odsetki za zwłokę mogą być stosowane wtedy, gdy podatnik ma możliwość skorygowania swoich deklaracji, które dotyczą bieżącego okresu rozliczeniowego i są związane z obowiązkowym składaniem deklaracji podatkowych w tym okresie.

REKLAMA

Czy można dokonać korekty deklaracji VAT bez korekty odprawy celnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatniczka ma możliwość rozliczania faktur korygujących i ujmowania ich na bieżąco tj. z datą ich wystawienia w deklaracji podatku VAT, pomimo braku wcześniejszego uzyskania stosownej korekty odprawy celnej.

Kiedy podatnik może odliczyć VAT od zakupionych przedmiotów sfinansowanych grantem?

Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z poniesionymi zakupami jeśli od ostatniego nabycia towaru do dnia rezygnacji z prawa do zwolnienia minęło ponad 12 miesięcy.

Czy korekta podatku VAT jest wymagana po dokonaniu kompensaty wzajemnych zobowiązań przez kontrahentów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykonane przez podatnika rozliczenie w ramach podzielonej płatności oraz wzajemnej kompensaty nie wymaga korekty podatku naliczonego.

Czy można skorygować zgłoszenie o wartości nabytego udziału w nieruchomości w ramach spadku i zachować zwolnienie od podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy sprzedawca może zmienić faktury z podatkiem VAT dla konsumenta na faktury z podatkiem VAT dla podatnika VAT UE?

Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana faktur wystawionych na konsumenta mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, opodatkowanych PTU = 23% - na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE z PTU = 0% nie jest możliwa. 

Czy przeniesienie lokali usługowych do majątku prywatnego wymaga korekty VAT?

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z przeniesieniem lokali usługowych do majątku prywatnego.

Czy wystąpienie ze spółki w trakcie roku podatkowego będzie stanowiło przyczynę korekty przychodu komplementariusza?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą korekty przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku spółki w przypadku wystąpienia ze spółki przez jej wspólnika w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu okresu rozliczeniowego sprzedaży udziałów, w którym wystąpi transakcja.

Czy wypowiedzenie umowy i wystąpienie ze Spółki przed zakończeniem roku podatkowego wymaga korekty przychodu?

Wystąpienie ze Spółki przez wspólnika Spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, w którym wystąpi Transakcja, nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu udziału w zysku Spółki - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy spółka może dokonać korekty zbiorczej dla kilku faktur z powodu zwrotu opakowań?

W artykule omawiamy możliwość dokonania korekty zbiorczej faktur z powodu zwrotu opakowań. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmująca się produkcją i sprzedażą przewodów i kabli elektrycznych, zadaje pytanie, czy może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla kilku faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta.

Czy dostawca zestawów komputerowych może skorygować stawkę VAT z 23% na 0%?

W interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podjął decyzję dotyczącą możliwości korekty stawki VAT przez dostawcę zestawów komputerowych dla szkoły. W wyniku tej decyzji, dostawca może obniżyć stawkę VAT z 23% do 0%, ale musi to zrobić w określonym czasie.

W jaki sposób rozliczyć otrzymane dofinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą rozliczenia dofinansowania termomodernizacyjnego. W swoim stanowisku podkreślił, że podatnik ma prawo do wyboru formy rozliczenia otrzymanego dofinansowania, a wybór najbardziej korzystnego rozwiązania należy do niego.

Jak dotacja na zakup maszyn wpływa na odpisy amortyzacyjne?

W artykule omawiamy kwestię korekty odpisów amortyzacyjnych w przypadku otrzymania dotacji na zakup środków trwałych. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że wartość początkowa i wielkość odpisów amortyzacyjnych nie zmieniają się w związku z refundacją. Jednak należy wydzielić część odpisów odpowiadającą kwocie dotacji i nie zaliczać jej do kosztów uzyskania przychodów. Zapraszamy do lektury, aby lepiej zrozumieć tę problematykę.

Czy podatnik może odliczyć VAT za okres, w którym nie był czynnym podatnikiem VAT?

 Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 21 czerwca 2023 roku dotyczy braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego za okres poniesienia wydatków poprzez złożenie korekty deklaracji zgodnie z artykułem 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu wymaga korekt VAT?

W artykule przedstawione jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu. Wnioskodawca planuje przekazać swoje przedsiębiorstwo na rzecz spółki poprzez wniesienie go jako wkład niepieniężny. KIS stwierdziła, że taka czynność nie podlega przepisom ustawy o VAT, co oznacza, że nie ma obowiązku dokonywania korekt w odniesieniu do odliczonego wcześniej podatku VAT.

Opodatkowanie wypłaty zaległych świadczeń z ZUS i korekta zeznań podatkowych

Interpretacja KIS dotyczy opodatkowania wypłaty zaległych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz możliwości dokonania korekty zeznań podatkowych. Według KIS, stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie było nieprawidłowe.

Podatek dochodowy a programy motywacyjne: Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację dotyczącą skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym organizowanym przez spółkę z siedzibą w Meksyku.

Jak wypowiedzenie umowy spółki wpływa na korektę przychodu komandytariusza?

W artykule omawiana jest kwestia korekty przychodu komandytariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, w przypadku sprzedaży udziałów przed końcem okresu rozliczeniowego. W interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z  20 czerwca 2023 r. stwierdzono, że taka sytuacja nie będzie stanowiła przyczyny korekty przychodu komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za okres rozliczeniowy.

REKLAMA