REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedawca może zmienić faktury z podatkiem VAT dla konsumenta na faktury z podatkiem VAT dla podatnika VAT UE?

faktura vat rachunek dokument księgowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana faktur wystawionych na konsumenta mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, opodatkowanych PTU = 23% - na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE z PTU = 0% nie jest możliwa. 

Zafakturowanie z podatkiem VAT w wysokości 23%

Pytanie zostało złożone przez sprzedawcę, który w 2021 roku dostarczył wyroby dla odbiorcy z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec na zasadach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W 2022 roku odbiorca złożył zamówienia jako konsument, a dostawa została zafakturowana z podatkiem VAT w wysokości 23% i zaewidencjonowana w kasie rejestrującej. Klient dokonał zapłaty z innego konta niż w przypadku zamówień WDT. Po kilku miesiącach klient zażądał zmiany faktur na WDT oraz zwrotu zapłaconego podatku VAT. Sprzedawca odmówił realizacji tego życzenia, powołując się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. W odpowiedzi na odmowę, klient wysłał wezwanie przedsądowe.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie: Czy możliwa jest zmiana faktur wystawionych na konsumenta mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, opodatkowanych PTU = 23% - na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE z PTU = 0%?

Zmiana faktury niemożliwa 

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że zmiana faktur wystawionych na konsumenta, mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, które zostały opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23%, na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnika VAT UE z podatkiem VAT w wysokości 0% jest niedopuszczalna. Organ powołuje się przy tym na przepis art. 106b ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

"Mając na uwadze ww. przepisy oraz przedstawioną sytuacje, należy zauważyć, że aby mogła Pani skorygować wystawioną fakturę (zmiana stawki podatku VAT z 23% na 0%), w pierwszej kolejności musiała by Pani rozpoznać opisana sprzedaż jako WDT, która przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 0%. Przy czym jak Pani wskazała w opisie sprawy, w momencie dostawy nabywca nie występował jako podmiot wymieniony w art. 13 ust. 2 ustawy. Tym samym transakcja ta nie może być uzna za WDT. W konsekwencji nie może być ona opodatkowana stawką VAT 0%. Co za tym idzie brak jest podstaw do korekty wystawionej faktury." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że sprzedawca nie może dokonać zmiany faktur opodatkowanych podatkiem VAT w wysokości 23% na faktury z podatkiem VAT w wysokości 0% dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.51.2023.2.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA