Czy sprzedawca może zmienić faktury z podatkiem VAT dla konsumenta na faktury z podatkiem VAT dla podatnika VAT UE?
REKLAMA
REKLAMA
Zafakturowanie z podatkiem VAT w wysokości 23%
Pytanie zostało złożone przez sprzedawcę, który w 2021 roku dostarczył wyroby dla odbiorcy z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec na zasadach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W 2022 roku odbiorca złożył zamówienia jako konsument, a dostawa została zafakturowana z podatkiem VAT w wysokości 23% i zaewidencjonowana w kasie rejestrującej. Klient dokonał zapłaty z innego konta niż w przypadku zamówień WDT. Po kilku miesiącach klient zażądał zmiany faktur na WDT oraz zwrotu zapłaconego podatku VAT. Sprzedawca odmówił realizacji tego życzenia, powołując się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. W odpowiedzi na odmowę, klient wysłał wezwanie przedsądowe.
REKLAMA
Wnioskodawca zadał pytanie: Czy możliwa jest zmiana faktur wystawionych na konsumenta mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, opodatkowanych PTU = 23% - na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE z PTU = 0%?
Zmiana faktury niemożliwa
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że zmiana faktur wystawionych na konsumenta, mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, które zostały opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23%, na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnika VAT UE z podatkiem VAT w wysokości 0% jest niedopuszczalna. Organ powołuje się przy tym na przepis art. 106b ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
"Mając na uwadze ww. przepisy oraz przedstawioną sytuacje, należy zauważyć, że aby mogła Pani skorygować wystawioną fakturę (zmiana stawki podatku VAT z 23% na 0%), w pierwszej kolejności musiała by Pani rozpoznać opisana sprzedaż jako WDT, która przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 0%. Przy czym jak Pani wskazała w opisie sprawy, w momencie dostawy nabywca nie występował jako podmiot wymieniony w art. 13 ust. 2 ustawy. Tym samym transakcja ta nie może być uzna za WDT. W konsekwencji nie może być ona opodatkowana stawką VAT 0%. Co za tym idzie brak jest podstaw do korekty wystawionej faktury." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że sprzedawca nie może dokonać zmiany faktur opodatkowanych podatkiem VAT w wysokości 23% na faktury z podatkiem VAT w wysokości 0% dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA