Czy przekazanie gospodarstwa rolnego synowi zwalnia z obowiązku korekty podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna gospodarstwa na rzecz syna
- Podatnik nie jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT
- Podsumowanie
Darowizna gospodarstwa na rzecz syna
W przedstawionym przypadku podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego, w którym produkuje mleko surowe krowie oraz uprawia zboża i trwałe użytki zielone. W przeszłości podatnik korzystał z możliwości zwrotu podatku VAT związanych z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Z powodu problemów zdrowotnych podatnik chce przekazać całe gospodarstwo rolne w formie darowizny swojemu synowi, który będzie kontynuował działalność rolniczą i pozostanie VAT-owcem.
REKLAMA
W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w takim przypadku jest Pan zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego, zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych, zakupem maszyn rolniczych? Czy ma tutaj zastosowanie art. 91 ust. 9 u.p.t.u., gdzie syn będzie kontynuował i rozliczał się z VAT?
Podatnik nie jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego i zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Organ administracji skarbowej powołuje się na art. 91 ust. 9 u.p.t.u., który mówi o kontynuowaniu działalności i rozliczaniu się z podatku VAT przez syna po przekazaniu mu gospodarstwa rolnego. Zatem, syn będzie odpowiedzialny za rozliczanie VAT-u po przejęciu gospodarstwa.
"Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że planowana czynność darowizny całego gospodarstwa rolnego stanowiącego przedsiębiorstwo, na rzecz syna, który będzie kontynuował prowadzenie gospodarstwa rolnego, nie spowoduje w świetle art. 91 ust. 9 ustawy, obowiązku dokonania przez Pana korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych oraz dokonania zwrotu tego podatku.
Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego – zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, będzie ciążył na obdarowanym – Pana synu.
Jednakże, w przedmiotowej sytuacji, gdzie prowadził Pan wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i nie był zobowiązany do dokonywania korekt, o których mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, to również Pana syn, na rzecz którego przekaże Pan przedsiębiorstwo, prowadząc wyłącznie sprzedaż opodatkowaną, nie będzie zobowiązany do dokonywania korekty podatku naliczonego, stosownie do postanowień art. 91 ust. 9 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że Wnioskodawca nie musi dokonywać korekty podatku naliczonego i zwrotu podatku VAT związanych z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Przekazanie gospodarstwa rolne synowi, który kontynuuje działalność rolniczą i rozlicza się z podatku VAT, spełnia warunki art. 91 ust. 9 u.p.t.u.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.