REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie gospodarstwa rolnego synowi zwalnia z obowiązku korekty podatku VAT?

świnie gospodarstwo rolnik
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że darczyńca nie jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego ani zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego będzie ciążył na obdarowanym – synu, który będzie kontynuował działalność rolniczą - w niniejszej sytuacji ma zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy.

Darowizna gospodarstwa na rzecz syna

W przedstawionym przypadku podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego, w którym produkuje mleko surowe krowie oraz uprawia zboża i trwałe użytki zielone. W przeszłości podatnik korzystał z możliwości zwrotu podatku VAT związanych z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Z powodu problemów zdrowotnych podatnik chce przekazać całe gospodarstwo rolne w formie darowizny swojemu synowi, który będzie kontynuował działalność rolniczą i pozostanie VAT-owcem.

REKLAMA

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w takim przypadku jest Pan zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego, zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych, zakupem maszyn rolniczych? Czy ma tutaj zastosowanie art. 91 ust. 9 u.p.t.u., gdzie syn będzie kontynuował i rozliczał się z VAT?

Podatnik nie jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego i zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Organ administracji skarbowej powołuje się na art. 91 ust. 9 u.p.t.u., który mówi o kontynuowaniu działalności i rozliczaniu się z podatku VAT przez syna po przekazaniu mu gospodarstwa rolnego. Zatem, syn będzie odpowiedzialny za rozliczanie VAT-u po przejęciu gospodarstwa.

"Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że planowana czynność darowizny całego gospodarstwa rolnego stanowiącego przedsiębiorstwo, na rzecz syna, który będzie kontynuował prowadzenie gospodarstwa rolnego, nie spowoduje w świetle art. 91 ust. 9 ustawy, obowiązku dokonania przez Pana korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych oraz dokonania zwrotu tego podatku.

Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego – zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, będzie ciążył na obdarowanym – Pana synu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże, w przedmiotowej sytuacji, gdzie prowadził Pan wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i nie był zobowiązany do dokonywania korekt, o których mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, to również Pana syn, na rzecz którego przekaże Pan przedsiębiorstwo, prowadząc wyłącznie sprzedaż opodatkowaną, nie będzie zobowiązany do dokonywania korekty podatku naliczonego, stosownie do postanowień art. 91 ust. 9 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Wnioskodawca nie musi dokonywać korekty podatku naliczonego i zwrotu podatku VAT związanych z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Przekazanie gospodarstwa rolne synowi, który kontynuuje działalność rolniczą i rozlicza się z podatku VAT, spełnia warunki art. 91 ust. 9 u.p.t.u. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.340.2023.2.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA