Czy spółka może dokonać korekty zbiorczej dla kilku faktur z powodu zwrotu opakowań?
REKLAMA
REKLAMA
- Korekta zbiorcza faktur z powodu zwrotu opakowań
- Kiedy istnieje możliwość wystawiania faktur zbiorczych?
Korekta zbiorcza faktur z powodu zwrotu opakowań
D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność polegającą na produkcji i sprzedaży elektronicznych i elektrycznych przewodów i kabli. W ramach sprzedaży, Spółka dostarcza produkty wraz z opakowaniami drewnianymi (np. palety) oraz plastikowymi (szpule). Spółka nie zawiera w umowach z klientami postanowień dotyczących kaucji za opakowania. Klienci mają możliwość zatrzymania opakowań na własność lub zwrócenia ich do Spółki. Zwroty opakowań są dokumentowane fakturami sprzedaży lub fakturami korygującymi. Spółka zastanawia się, czy może dokonać korekty zbiorczej dla kilku faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta z powodu zwrotu opakowań.
REKLAMA
Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej dla kilku faktur z powodu zwrotu opakowań.
Kiedy istnieje możliwość wystawiania faktur zbiorczych?
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy, dopuszcza możliwość wystawiania faktur zbiorczych w przypadku, kiedy zmiana ceny dotyczy dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie. Zatem podatnik może wystawić korektę zbiorczą do poszczególnych pozycji z faktury, a także wszystkich pozycji z faktury, jednakże dotyczy to wyłącznie przypadku, gdy udziela on opustu lub obniżki ceny. W takiej sytuacji zbiorcza faktura korygująca nie musi zawierać wszystkich informacji o fakturze pierwotnej.
Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że w opisanej sytuacji nie będzie miał zastosowania przepis art. 106j ust. 3 ustawy, ponieważ Państwo nie udzielą upustu i nie obniżą ceny sprzedawanych Produktów, gdyż przy dostawie tych Produktów nie włączają Państwo opakowań do podstawy opodatkowania sprzedawanych Produktów. Nie włączając przy sprzedaży Produktów do podstawy opodatkowania opakowań nie można obniżyć ceny sprzedawanego produktu. Zatem cena produktu nie ulega zmianie. Jak sami Państwo wskazali Produkty oraz opakowania wykazywane są w odrębnych pozycjach na jednej fakturze lub wystawiane są odrębne dokumenty dla Produktów i dla opakowań. Oznacza to, że przedmiotem dostawy są zarówno Produkty i opakowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.