REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z zakupu materiałów i usług na rozbudowę budynku handlowo-usługowego?

Rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego o część handlowo-usługową. Co z VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dotyczących rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na cel handlowo-usługowy. Na podstawie interpretacji KIS dowiadujemy się, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą w branży budowlanej ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, jeśli wszystkie nabyte materiały i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Istotne jest również, że po zakończeniu inwestycji budynek będzie w całości służył działalności gospodarczej.

Rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego o część handlowo-usługową. Co z VAT?

Pani prowadzi działalność gospodarczą w branży budowlanej jako osoba fizyczna opodatkowana podatkiem liniowym. Jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje usługi oraz handel w branży budowlanej. W 2021 roku nabyła Pani we współwłasności nieruchomość, budynek mieszkalny jednorodzinny z parterem przeznaczonym na działalność gospodarczą. W akcie notarialnym zaznaczono, że część mieszkalna będzie użytkowana przez córkę, a parter będzie pełnił funkcję magazynu oraz docelowo sklepu po rozbudowie. Powierzchnia użytkowa całego budynku wynosi 200 m², z czego 50% to powierzchnia mieszkalna, a 50% to pomieszczenia na działalność gospodarczą. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w Pani firmie i zgodnie z przepisami przejściowymi był amortyzowany podatkowo do końca 2022 roku.

REKLAMA

REKLAMA

12 kwietnia 2023 roku otrzymała Pani decyzję Starosty, w której zatwierdzony został projekt i wydane pozwolenie na rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego o część handlowo-usługową oraz zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń na pomieszczenia budynku handlowo-usługowego. Po rozbudowie powierzchnia handlowo-usługowa wyniesie 210 m², a powierzchnia mieszkalna pozostanie bez zmian. Planowane jest wykorzystanie całego budynku w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pani zapytała, czy w związku z ponoszonymi nakładami na rozbudowę i przebudowę budynku oraz zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń będzie mogła odliczyć podatek VAT naliczony z faktur dokumentujących zakup materiałów i usług na realizację inwestycji.

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z ponoszonymi nakładami na rozbudowę i przebudowę budynku wykorzystywanego w działalności

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, podatek naliczony może być odliczany, jeżeli wykorzystanie towarów i usług służy czynnościom opodatkowanym. W przypadku Pani działalności, która obejmuje usługi i handel w branży budowlanej, wszystkie nabyte materiały i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, inwestycja po zakończeniu rozbudowy będzie w całości służyła działalności gospodarczej i nie będzie wykorzystywana do czynności zwolnionych od podatku VAT lub niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS/MF, Pani ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup materiałów i usług na rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz zmianę sposobu jego użytkowania na budynku handlowo-usługowym. Odliczenie podatku VAT naliczonego jest możliwe, ponieważ nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a inwestycja po zakończeniu będzie służyła wyłącznie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.321.2023.3.MŻ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA