REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy organizacje realizujące projekty dofinansowane mogą odliczać podatek VAT?

Projekt związany z ochroną środowiska a ma prawo do odliczenia VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł przedstawia interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w kontekście projektów dofinansowanych. Wnioskodawca, który realizuje projekt związany z ochroną środowiska, zadał pytanie, czy ma prawo do odliczenia VAT. Zdaniem KIS, brak jest podstaw prawnych umożliwiających odliczenie podatku. Artykuł wyjaśnia, jakie warunki muszą być spełnione oraz jakie konsekwencje to ma dla beneficjentów dofinansowania.

Projekt związany z ochroną środowiska a ma prawo do odliczenia VAT

Wnioskodawca, który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, realizuje projekt zintegrowany mający na celu łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich. Projekt ten jest dofinansowany przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioskodawca realizuje projekt w partnerstwie z innymi podmiotami, a umowa partnerska precyzuje zadania każdego z partnerów. W ramach projektu Wnioskodawca ma przeprowadzić badania opinii publicznej, przygotować treści kreatywne do kampanii medialnej, przygotować materiały skierowane do różnych grup społecznych oraz przeprowadzić wywiady grupowe. Wszelkie wydatki związane z projektem zostały poniesione wyłącznie w celu realizacji działań w projekcie i nie dotyczyły czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Dofinansowanie otrzymane przez Wnioskodawcę nie stanowi zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług.

REKLAMA

Nie będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

KIS odpowiedziała na zapytanie Wnioskodawcy stwierdzając, że nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uzasadniono to tym, że Wnioskodawca nie spełnia warunków uprawniających do odliczenia podatku VAT naliczonego. Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz towary i usługi nabyte w ramach projektu nie były wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Dofinansowanie z UE otrzymane przez Wnioskodawcę nie stanowi zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług, a Wnioskodawca nie zawierał umów cywilnoprawnych dotyczących odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia usług.

Podsumowanie

W wyniku udzielonej interpretacji organów administracji skarbowej, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. Oznacza to, że nie może odliczyć podatku VAT naliczonego z faktur odpowiadających poniesionym wydatkom. Przy realizacji projektów dofinansowanych, które nie dotyczą czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy powinny być świadomi, że nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Natomiast organy administracji skarbowej potwierdziły swoje stanowisko i wskazały na brak podstaw prawnych umożliwiających Wnioskodawcy obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony w tej sytuacji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.295.2023.1.KK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA