REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy sprzedaż przez fundację rodzinną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z opodatkowania CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że przychód fundacji rodzinnej ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie podlegał opodatkowaniu CIT, ponieważ będzie zwolniony z tego podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy zajęcia sportowe prowadzone przez fundację są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pobierane za uczestnictwo w zajęciach sportowych prowadzonych przez fundację podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

REKLAMA

Czy przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych podlegają zwolnieniu z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy wniesienie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną, w której potwierdziła, że wniesienie do fundacji rodzinnej przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwa stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej generuje przychód dla fundatora na gruncie podatku PIT?

Dyrektor KIS potwierdził, że wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej przez fundatora nie generuje dochodu (przychodu) po jego stronie z tytułu przeniesienia własności tych składników.

Czy darowizna na rzecz fundacji edukacyjnej może zostać odliczona od podstawy opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna udzielona przez spółkę akcyjną na rzecz fundacji edukacyjnej podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Czy fundacja musi płacić VAT od zakupu biletu lotniczego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zakup biletu lotniczego przez fundację na potrzeby podróży w celach służbowych stanowi odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT.

Czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej generuje dochód podlegający opodatkowaniu?

Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej wniesienie przez polskiego rezydenta składników majątkowych do fundacji rodzinnej nie spowoduje powstania po jego stronie dochodu (przychodu) w Polsce z tytułu przeniesienia własności tych składników majątkowych.

Czy organizacje realizujące projekty dofinansowane mogą odliczać podatek VAT?

Artykuł przedstawia interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w kontekście projektów dofinansowanych. Wnioskodawca, który realizuje projekt związany z ochroną środowiska, zadał pytanie, czy ma prawo do odliczenia VAT. Zdaniem KIS, brak jest podstaw prawnych umożliwiających odliczenie podatku. Artykuł wyjaśnia, jakie warunki muszą być spełnione oraz jakie konsekwencje to ma dla beneficjentów dofinansowania.

Czy uczestnicy zbiórki online muszą opodatkować przekazane środki?

W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2023.2.JKU), środki pieniężne zebrane w ramach zbiórki internetowej, które mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie, nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy potwierdził, że organizator zbiórki nie jest jej beneficjentem, a zatem nie nabywa środków na własność.

Czy licencja na logo międzynarodowego programu edukacyjnego podlega opodatkowaniu w Polsce? -

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy pytania, czy wynagrodzenie za prawo do wykorzystywania logo IB w materiałach promocyjnych i informacyjnych, ujęte w rocznej opłacie abonamentowej uiszczanej przez Wnioskodawcę, będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

REKLAMA