REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej generuje dochód podlegający opodatkowaniu?

paragraf podpis fundacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej wniesienie przez polskiego rezydenta składników majątkowych do fundacji rodzinnej nie spowoduje powstania po jego stronie dochodu (przychodu) w Polsce z tytułu przeniesienia własności tych składników majątkowych.

Przekazanie akcji fundacji rodzinnej

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, zamierzał przekazać swoje akcje i udziały w spółkach prawa handlowego do fundacji rodzinnej w Polsce. Ten ruch miał na celu zabezpieczenie majątku i uniknięcie niechcianego podziału majątku po jego śmierci. Fundacja miała zarządzać majątkiem i wspierać przyszłe pokolenia rodziny wnioskodawcy. Ważne jest, że wnioskodawca nie otrzymałby w zamian żadnych udziałów ani instrumentów prawnych w fundacji.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał czy takie działanie spowoduje powstanie dochodu (przychodu) w Polsce z tytułu przeniesienia własności tych składników majątkowych.

Wnioskodawca był przekonany, że jego działania nie spowodują powstania przychodu. Jego argument opierał się na tym, że nie uzyska żadnego realnego zysku ani wartości z wniesionego majątku do fundacji. Powoływał się na przepisy ustawy o PIT, podkreślając, że dla powstania dochodu musi być realne i trwałe wzbogacenie. W kontekście fundacji, wnioskodawca nie otrzymuje żadnych korzyści majątkowych w zamian za przekazany majątek. Dodatkowo, przepisy o fundacji rodzinnej jasno mówią, że nie jest to traktowane jako dochód.

Przekazanie majątku do fundacji rodzinnej nie jest dochodem

Organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, podkreślając, że taka transakcja nie powoduje powstania dochodu w Polsce.

REKLAMA

Podobnie jak wnioskodawca, organ podatkowy oparł się na definicji przychodu z ustawy o PIT. Podkreślił, że brak rzeczywistych korzyści majątkowych dla wnioskodawcy oznacza, że nie ma przychodu. Organ podatkowy także podkreślił, że nowe przepisy jasno mówią, że przekazanie majątku do fundacji rodzinnej nie jest traktowane jako dochód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko organu podatkowego jest spójne i zgodne z obowiązującym prawem. Wskazuje to, że fundacje rodzinne mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek na przyszłość, nie narażając się na dodatkowe opodatkowanie. Jednak każda sytuacja jest inna, więc zawsze warto skonsultować się z ekspertem przed podjęciem takiej decyzji.

Źródło: Powstanie przychodu w związku z wniesieniem wkładu do fundacji rodzinnej. - Interpretacja - 0112-KDWL.4011.54.2023.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA