REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej generuje przychód dla fundatora na gruncie podatku PIT?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej przez fundatora nie generuje dochodu (przychodu) po jego stronie z tytułu przeniesienia własności tych składników.

Sukcesja majątkowa przez utworzenie fundacji rodzinnej 

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, planuje przeprowadzić sukcesję majątkową przez utworzenie fundacji rodzinnej w Polsce. Celem tego jest zapewnienie ciągłości zarządzania majątkiem i uniknięcie podziału majątku przez spadkobierców. Wnioskodawca zamierza wnieść różne składniki majątkowe, w tym akcje i udziały w spółkach prawa handlowego, do fundacji.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej po jego stronie wygeneruje dochód z tytułu przeniesienia własności tych składników, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.  Podatnik twierdził, że wniesienie składników majątkowych (w tym akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego) do fundacji rodzinnej nie powinno generować dochodu (przychodu) po jego stronie z tytułu przeniesienia własności tych składników.

Nie generuje przychodu w PIT

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podkreślił, że przychody to głównie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Analizując kwestię wniesienia majątku do fundacji rodzinnej, organ wskazał, że wnioskodawca nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu w zamian za wniesione aktywa, więc nie generuje to przychodu. Ponadto, organ zwrócił uwagę na to, że fundacja rodzinna nie ma charakteru ani spółki, ani spółdzielni, więc nie stosuje się do niej przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, który dotyczy opodatkowania wartości wkładu wniesionego do spółki lub spółdzielni.

Organ podatkowy zauważył także, że wniesienie aktywów do fundacji nie ma charakteru odpłatnego, więc nie znajduje zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT. Zgodnie z art. 20 ust. 1g tej ustawy, przychody z innych źródeł związane z fundacjami rodzinny powstają tylko w przypadku otrzymania lub postawienia do dyspozycji świadczenia przez fundację rodzinną. Wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej przez fundatora nie spełnia tych kryteriów, więc nie generuje przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Dyrektor KIS stwierdził, że wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej przez wnioskodawcę nie generuje przychodu, ponieważ fundator nie otrzymuje żadnych świadczeń w zamian. Jest to rozstrzygnięcie korzystne dla wnioskodawcy, ponieważ podatnik nie będzie miał obowiązku uiszczenia podatku PIT. 

Źródło: Powstanie przychodu w związku z wniesieniem wkładu do fundacji rodzinnej. - Interpretacja - 0112-KDWL.4011.69.2023.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA