Czy wniesienie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie do fundacji rodzinnej przedsiębiorstwa a VAT
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. W zakresie swojej działalności korzysta z różnych składników materialnych i niematerialnych, m.in. nieruchomości, środków trwałych, praw i obowiązków wynikających z umów najmu. Mężczyzna planuje w przyszłości utworzyć fundację rodzinną w celu przekazania całego przedsiębiorstwa, czyli wszystkich składników materialnych i niematerialnych na cele rodziny i zachowania aktywów dla przyszłych pokoleń. Fundacja będzie kontynuowała działalność w zakresie wynajmu nieruchomości i zarządzania z zachowaniem wszelkich aktywów i środków niezbędnych do prowadzenia tej działalności. Fundacja nie będzie musiała dokonywać żadnych dodatkowych nakładów w celu prowadzenia firmy. Ponadto, po wniesieniu do fundacji rodzinnej przedsiębiorstwa podatnik nie planuje dalszego prowadzenia firmy we własnym imieniu jako indywidualny przedsiębiorca.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wniesienie do fundacji rodzinnej przedsiębiorstwa podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT.
Przedsiębiorca argumentował, że wniesienie do fundacji rodzinnej przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwa, którego jest właścicielem stanowić, będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT, co wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Czynność wyłączona z opodatkowania VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w przedmiotowej sprawie wniesienie do fundacji rodzinnej przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwa stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT oraz Kodeksu cywilnego. Zaznaczył, że zgodnie z przepisami prawa podatkowego w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o VAT. Wyjaśnił, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego części może być wyłączone z opodatkowania, jeżeli transakcja umożliwia nabywcy kontynuowanie działalności gospodarczej. W przypadku fundacji rodzinnej wniesienie przedsiębiorstwa może być zwolnione z podatku VAT pod warunkiem, że fundacja będzie nieprzerwanie kontynuować działalność gospodarczą przy pomocy całości składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa.
„W tej sprawie zamierza Pan wnieść do Fundacji Rodzinnej cały Przedmiot Transakcji, tj. Pana przedsiębiorstwo (całość składników materialnych i niematerialnych Pana przedsiębiorstwa). Fundacja Rodzinna będzie nieprzerwanie kontynuowała działalność prowadzoną dotychczas przez Pana przy pomocy ww. składników (Przedmiotu Transakcji) o takim samym przedmiocie działalności (tożsamą), jak obecnie prowadzony jest przez Pana – składniki te są wystarczające do samodzielnego kontynuowania przez Fundację Rodzinną działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas przez Pana; Fundacja Rodzinna nie będzie musiała dokonywać żadnych dodatkowych nakładów, aby prowadzić działalność w toku w takim samym zakresie, jak dotychczas prowadzi ją Pan. Po wniesieniu do Fundacji Rodzinnej Przedmiotu Transakcji (Pana przedsiębiorstwa), nie planuje Pan dalszego prowadzenia we własnym imieniu jako indywidualny przedsiębiorca działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości mieszkalnych, usługowych oraz pozostałych opartej na Przedmiocie Transakcji” - wskazał organ.
Po szczegółowej analizie odpowiednich przepisów prawa oraz opisu stanu faktycznego sprawy KIS doszła do wniosku, że przedmiotem planowanej transakcji będzie przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Tym samym, jego sprzedaż będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
„Podsumowując, wniesienie do Fundacji Rodzinnej Przedmiotu Transakcji, tj. Pana przedsiębiorstwa stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.