Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Przychody z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek a CIT
Fundacja rodzinna w organizacji została powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej. Planowane jest, że po wpisaniu fundacji do rejestru, otrzyma ona od fundatora mienie w drodze darowizny lub tytułem mienia wnoszonego na powiększenie funduszu założycielskiego. Mienie otrzymane przez fundację będzie obejmowało składniki majątku, których właścicielem jest fundator, w szczególności będą to akcje, udziały w kapitałowych spółkach prawa handlowego (spółkach z o.o. oraz spółkach akcyjnych), akcje i udziały spółek zagranicznych będących od strony prawnej konstrukcji podobne do polskich spółek z o.o. i spółek akcyjnych oraz nieruchomości. W związku z uczestnictwem i przystępowaniem przez fundację do spółek kapitałowych prawa handlowego oraz spółek zagranicznych fundacja będzie także otrzymywała przychody z tytułu dywidend, jak również środki pieniężne oraz majątek z tytułu likwidacji takich podmiotów.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego kapitałowych spółek prawa handlowego i spółek zagranicznych będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem CIT.
Podmiot był zdania, że przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego kapitałowych spółek prawa handlowego i spółek zagranicznych będą zwolnione z opodatkowania podatkiem CIT, zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej.
Zwolnienie z opodatkowania CIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego kapitałowych spółek prawa handlowego i spółek zagranicznych będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem CIT.
REKLAMA
W swojej interpretacji organ podatkowy odniósł się do przepisów ustawy o CIT oraz wprowadzonych zmian związanych z fundacjami rodzinnymi. Organ zwrócił uwagę na art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, z którego wynika, że fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie: przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.
KIS wskazała, że do zakresu dozwolonej działalności wymienionej w ww. przepisie można zaliczyć uzyskanie przez fundację rodzinną przychodu w postaci wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją kapitałowych spółek prawa handlowego oraz spółek zagranicznych, które jak wskazano we wniosku, będą posiadały osobowość prawną oraz będą w krajach ich funkcjonowania podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podmioty te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej. Z kolei przychód w postaci wartości majątku otrzymanego w związku z ich likwidacją powstaje wskutek uczestnictwa fundacji rodzinnej w tych spółkach.
"W świetle powyższego, na tle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych (będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych) będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy CIT" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.