Czy fundacja musi płacić VAT od zakupu biletu lotniczego?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup biletu lotniczego, a VAT
Wnioskodawca to czynny podatnik VAT, który pełni funkcję prezesa zarządu fundacji, nie posiadający formalnej umowy z fundacją. Podatnik dostarcza materiały fotograficzne i teksty o tematyce podróżniczej fundacji. Materiały są przekazywane fundacji w formie darowizny, a fundacja wykorzystuje je w swoich publikacjach. Mężczyzna jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która nie jest związana z działaniami na rzecz fundacji. Wnioskodawca zamierza odbyć podróż zagraniczną, podczas której zbierze materiały związane z działalnością fundacji. Fundacja podjęła uchwałę, w której upoważniła wnioskodawcę do zakupu biletu lotniczego za środki fundacji.
REKLAMA
Wnioskodawca zobowiązał się do przekazania fundacji praw autorskich oraz odbycia podróży zgodnie z umową. W przypadku niewywiązania się z zobowiązania podatnik jest zmuszony zwrócić fundacji koszt zakupu biletu lotniczego, włączając w to wszelkie dodatkowe opłaty. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy zakup przez fundację biletu lotniczego rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT od wartości otrzymanego biletu? Wnioskodawca jest przekonany, że otrzymanie biletu lotniczego od fundacji nie podlega opodatkowaniu VAT. Podatnik uważa, że jest to zwrot kosztów podróży.
KIS: zakup biletu za świadczone usługi jest opodatkowany VAT
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest błędne. Organ podatkowy uważa, że działalność wnioskodawcy polegająca na dostarczaniu materiałów fotograficznych i tekstów dla fundacji, a następnie otrzymywaniu środków finansowych na zakup biletu lotniczego, stanowi odpłatne świadczenie usług. Takie działanie spełnia kryteria opodatkowania VAT, gdyż wnioskodawca dostarcza fundacji usługi fotograficzne i redakcyjne w zamian za wynagrodzenie w postaci biletu lotniczego. Przesłanką opodatkowania podatkiem VAT jest istnienie odpłatności, co oznacza wykonanie czynności np. dostawy towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem.
Organ podkreślił, że podstawą opodatkowania VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dostawca towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Reasumując, KIS stwierdziła, że otrzymane środki finansowe od fundacji stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług autora, które polega na zebraniu materiałów (zdjęć i reportażu) na cele statutowe fundacji. Zgodnie z definicją usług w ustawie o VAT, usługa nie musi być wykonywana wyłącznie na cele biznesowe. Istotne jest, że występuje relacja umowna między fundacją, a autorem, która jest oparta na uchwale zarządu fundacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.