Czy licencja na logo międzynarodowego programu edukacyjnego podlega opodatkowaniu w Polsce? -
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Gmina Miasto X, będąca czynnym podatnikiem VAT, uiszcza roczną opłatę abonamentową na rzecz zagranicznej fundacji edukacyjnej, która oferuje programy edukacyjne, w tym Program Matury Międzynarodowej. W ramach tej opłaty, jedna z jednostek oświatowych Gminy, Liceum Ogólnokształcące, realizuje ten program i uzyskuje status IB World School. W ramach tej opłaty, szkoła uzyskuje prawo do wykorzystywania logo IB w materiałach promocyjnych i informacyjnych.
REKLAMA
Wnioskodawca pyta, czy wynagrodzenie za prawo do wykorzystywania logo IB w materiałach promocyjnych i informacyjnych, ujęte w rocznej opłacie abonamentowej, będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca uważa, że tak nie jest, ponieważ mamy do czynienia z tzw. świadczeniem mieszanym, którego jednym z wielu elementów jest prawo do korzystania z określonych wartości niematerialnych (znaku towarowego).
Stanowisko KIS
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W przypadku świadczeń mieszanych, jeżeli w danej transakcji można wyróżnić świadczenie główne, to całość świadczenia powinna być opodatkowana w taki sposób, w jaki należy opodatkować świadczenie główne. W analizowanym przypadku, takim świadczeniem głównym jest szeroko rozumiana usługa edukacyjna. W związku z tym, opłata abonamentowa, w której skład wchodzi wynagrodzenie za prawo do wykorzystywania logo IB, nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
KIS w swojej interpretacji podkreśla, że w przypadku świadczeń mieszanych, takich jak opłata abonamentowa, należy zidentyfikować świadczenie główne i na tej podstawie określić sposób opodatkowania całego świadczenia. W przypadku Gminy Miasto X, świadczeniem głównym jest usługa edukacyjna, a prawo do wykorzystywania logo IB jest jednym z wielu elementów tej usługi.
Organ podatkowy zwraca uwagę, że wynagrodzenie za prawo do wykorzystywania logo IB nie jest odrębnym świadczeniem, ale jest integralną częścią usługi edukacyjnej. Dlatego nie podlega ono odrębnemu opodatkowaniu, ale jest opodatkowane razem z całą usługą edukacyjną.
Podsumowanie
KIS potwierdza stanowisko wnioskodawcy, że wynagrodzenie za prawo do wykorzystywania logo IB, ujęte w rocznej opłacie abonamentowej, nie podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla podmiotów, które korzystają z programów edukacyjnych oferowanych przez zagraniczne fundacje edukacyjne i uiszczają za to opłaty abonamentowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.