REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoły

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy Gmina przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek dla szkół może zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zastosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy monitorów interaktywnych i drukarek, które będą przekazane dla szkół podstawowych. 

Czy gmina może odliczyć VAT związany z zakupem pomocy dydaktycznych i mebli?

Gmina złożyła wniosek o dotację na zakup pomocy dydaktycznych i przeprowadzenie remontu. W artykule analizujemy możliwość odliczenia podatku VAT związanej z tym projektem. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku, ponieważ nie generuje dochodów z tego zadania. Artykuł przedstawia stanowisko KIS oraz konsekwencje tej interpretacji dla gminy i innych jednostek samorządu terytorialnego.

Czy powiat odliczy VAT związany z realizacją projektu pracowni ekologicznej?

W artykule omawiamy kwestię możliwości odzyskania kosztów podatku VAT przez powiat związanych z zakupami w ramach projektu utworzenia ekologicznej pracowni. Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej jest jednoznaczna - powiat nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ponieważ efekty projektu służą celom dydaktycznym, a nie czynnościom opodatkowanym. Artykuł przedstawia stanowisko KIS oraz uzasadnienie prawne, które wyklucza możliwość odzyskania podatku VAT przez powiat.

Utworzenie pracowni geograficznej w szkole. Czy można odliczyć VAT?

Gmina planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu polepszającego warunki nauczania w szkole podstawowej poprzez utworzenie nowej pracowni geograficznej. Wniosek ten nie dotyczy sprzedaży opodatkowanej, ale gmina ma możliwość uwzględnienia kosztów kwalifikowanych, w tym podatku VAT. Jednak zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej, gmina nie może obniżyć podatku należnego o podatek naliczony lub ubiegać się o zwrot VAT z tytułu poniesionych kosztów.

REKLAMA

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków na projekty edukacyjne?

Gmina ubiega się o dofinansowanie projektu mającego na celu utworzenie nowych pracowni edukacyjnych w lokalnej szkole podstawowej. Wniosek został złożony w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak istnieje pewne wątpliwości co do prawa gminy do odliczenia podatku VAT związanych z realizacją projektu. Według interpretacji KIS, wyklucza się taką możliwość, co może mieć wpływ na budżet i plany rozwoju edukacji w gminie. Czy gmina ma faktycznie takie ograniczenia w odliczaniu podatku VAT? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Czy licencja na logo międzynarodowego programu edukacyjnego podlega opodatkowaniu w Polsce? -

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy pytania, czy wynagrodzenie za prawo do wykorzystywania logo IB w materiałach promocyjnych i informacyjnych, ujęte w rocznej opłacie abonamentowej uiszczanej przez Wnioskodawcę, będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

REKLAMA

REKLAMA