Czy usługa polegająca na pełnieniu funkcji dyrektora szkoły niepublicznej podlega zwolnieniu z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi pełnienia funkcji dyrektora szkoły niepublicznej a zwolnienie z VAT
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej pełniła w ramach swojej działalności gospodarczej funkcję dyrektora w przedszkolach oraz szkołach niepublicznych. Placówki, były zintegrowane z systemem oświaty zgodnie z przepisami ustawy prawo oświatowe. Współpraca obejmowała zarządzanie personelem, nadzór nad bezpieczeństwem, organizację pracy placówki, przyjmowanie nowych uczniów, a także reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy świadczenie usług w postaci pełnienia funkcji dyrektora szkół i przedszkoli na rzecz podmiotu prowadzącego działalność oświatową, podlega zwolnieniu z podatku VAT.
W ocenie podatniczki niewątpliwie jednostki, w których pełni funkcję dyrektora są jednostkami objętymi systemem oświaty i świadczą usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego, a skoro świadczone przez nią usługi są ściśle z tymi usługami powiązane, podlegają zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a i 26 lit. a ustawy o VAT.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że zwolnienie określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT dotyczy usług w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy prawo oświatowe. Podatniczka nie świadczyła usług opieki nad dziećmi i młodzieżą, nie został więc spełniony warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia.
Wątpliwości podatniczki dotyczyły również kwestii, czy świadczone przez nią usługi podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. KIS wyjaśniła, że aby możliwe było skorzystanie z tego zwolnienia dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty a także musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Z opisu sprawy wynikało jednak, że podatniczka nie jest jednostką objętą systemem oświaty i nie świadczy wskazanych usług. Podatniczka nie spełniała zatem również przesłanek warunkujących zastosowanie zwolnienia od podatku w oparciu ten przepis.
Organ podatkowy podkreślił, że współpraca z podmiotem prowadzącym działalność oświatową nie ma żadnego znaczenia dla zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu ponieważ to świadczący usługę kształcenia i wychowania, a nie odbiorca tej usługi musi być jednostką objętą systemem oświaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.