REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługa polegająca na pełnieniu funkcji dyrektora szkoły niepublicznej podlega zwolnieniu z VAT?

zastępca dyrektor prezes prezeska firma biuro pomoc asystentka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie usług w postaci pełnienia funkcji dyrektora przedszkola lub szkoły niepublicznej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność oświatową nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a oraz pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Usługi pełnienia funkcji dyrektora szkoły niepublicznej a zwolnienie z VAT

Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej pełniła w ramach swojej działalności gospodarczej funkcję dyrektora w przedszkolach oraz szkołach niepublicznych. Placówki, były zintegrowane z systemem oświaty zgodnie z przepisami ustawy prawo oświatowe. Współpraca obejmowała zarządzanie personelem, nadzór nad bezpieczeństwem, organizację pracy placówki, przyjmowanie nowych uczniów, a także reprezentowanie szkoły na zewnątrz.

REKLAMA

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy świadczenie usług w postaci pełnienia funkcji dyrektora szkół i przedszkoli na rzecz podmiotu prowadzącego działalność oświatową, podlega zwolnieniu z podatku VAT.

W ocenie podatniczki niewątpliwie jednostki, w których pełni funkcję dyrektora są jednostkami objętymi systemem oświaty i świadczą usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego, a skoro świadczone przez nią usługi są ściśle z tymi usługami powiązane, podlegają zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a i 26 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Organ podatkowy wskazał, że zwolnienie określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT dotyczy usług w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy prawo oświatowe. Podatniczka nie świadczyła usług opieki nad dziećmi i młodzieżą, nie został więc spełniony warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia.

Wątpliwości podatniczki dotyczyły również kwestii, czy świadczone przez nią usługi podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. KIS wyjaśniła, że aby możliwe było skorzystanie z tego zwolnienia dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty a także musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Z opisu sprawy wynikało jednak, że podatniczka nie jest jednostką objętą systemem oświaty i nie świadczy wskazanych usług. Podatniczka nie spełniała zatem również przesłanek warunkujących zastosowanie zwolnienia od podatku w oparciu ten przepis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy podkreślił, że współpraca z podmiotem prowadzącym działalność oświatową nie ma żadnego znaczenia dla zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu ponieważ to świadczący usługę kształcenia i wychowania, a nie odbiorca tej usługi musi być jednostką objętą systemem oświaty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.23.2024.2.MMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA