REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek dla szkół może zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%?

laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja
laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja
laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zastosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy monitorów interaktywnych i drukarek, które będą przekazane dla szkół podstawowych. 

Umowa powierzenia grantu na zakup sprzętu do szkół

REKLAMA

Pewna Gmina - jednostka samorządu terytorialnego, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, złożyła zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek, które miały zostać przekazane szkołom podstawowym. Gmina jest organem prowadzącym dla tych szkół.

REKLAMA

Obecnie Gmina realizuje umowę powierzenia grantu w ramach pewnego projektu grantowego. Przedmiotem umowy jest zakup m.in. monitorów interaktywnych, monitorów interaktywnych z regulacją wysokości podstawy oraz drukarek dla szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina. Dokonujący dostawy monitorów interaktywnych i drukarek będzie w posiadaniu zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, dla której sprzęt będzie zakupiony - wskazano we wniosku. 

Zadane pytanie brzmiało: Czy na zakupione przez Gminę monitory interaktywne i drukarki można zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT 0 %, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 i art. 83 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku przekazania dla szkół podstawowych, dla których Gmina jest organem prowadzącym?

Preferencyjna stawka podatku VAT 0%

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie Gminy wskazała, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% w przypadku zakupu monitorów interaktywnych i drukarek dla placówek oświatowych, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Organ powołał się na przepisy ustawy o VAT, które określają, że stawkę 0% można zastosować do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu odpowiednich warunków, takich jak posiadanie stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową. Te przesłanki w niniejszej sprawie zostały spełnione, więc Gmina ma możliwość zastosowania stawki VAT 0%. 

"Jak Państwo wskazali, w dniu zakupu monitory interaktywne oraz drukarki zostaną przekazane do poszczególnych szkół na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie Gmina będzie zamawiającym i w dniu zakupu przekaże sprzęt do szkół. Dokonujący dostawy monitorów interaktywnych i drukarek będzie w posiadaniu zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, dla której sprzęt będzie zakupiony. Kopia dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 14 i 15 ustawy o podatku od towarów i usług zostanie przekazana do właściwego urzędu skarbowego. Monitory interaktywne oraz drukarki, które zostaną zakupione stanowią towar wymieniony w załączniku nr 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro zatem - zgodnie z informacjami wskazanymi w opisie sprawy - dostawa monitorów interaktywnych i drukarek, będzie dokonywana na rzecz placówek oświatowych i jeśli dokonujący dostawy będzie posiadał stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, a kopia zamówienia zostanie przekazana do właściwego urzędu skarbowego, to spełnione zostaną warunki, o których mowa w art. 83 ust. 14-15 ustawy i tym samym, przy dostawie wskazanego we wniosku ww. wyposażenia, wykonawca będzie uprawniony do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Gmina może zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT 0% przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek, które mają zostać przekazane szkołom podstawowym, dla których Gmina jest organem prowadzącym. Interpretacja ta ma istotne znaczenie dla Gminy, która będzie mogła skorzystać z preferencyjnej stawki podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.477.2023.1.AK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA