REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek dla szkół może zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%?

laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja
laptop, notebook, uczeń, szkoła, edukacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zastosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy monitorów interaktywnych i drukarek, które będą przekazane dla szkół podstawowych. 

Umowa powierzenia grantu na zakup sprzętu do szkół

Pewna Gmina - jednostka samorządu terytorialnego, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, złożyła zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek, które miały zostać przekazane szkołom podstawowym. Gmina jest organem prowadzącym dla tych szkół.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie Gmina realizuje umowę powierzenia grantu w ramach pewnego projektu grantowego. Przedmiotem umowy jest zakup m.in. monitorów interaktywnych, monitorów interaktywnych z regulacją wysokości podstawy oraz drukarek dla szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina. Dokonujący dostawy monitorów interaktywnych i drukarek będzie w posiadaniu zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, dla której sprzęt będzie zakupiony - wskazano we wniosku. 

Zadane pytanie brzmiało: Czy na zakupione przez Gminę monitory interaktywne i drukarki można zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT 0 %, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 i art. 83 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku przekazania dla szkół podstawowych, dla których Gmina jest organem prowadzącym?

Preferencyjna stawka podatku VAT 0%

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie Gminy wskazała, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% w przypadku zakupu monitorów interaktywnych i drukarek dla placówek oświatowych, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Organ powołał się na przepisy ustawy o VAT, które określają, że stawkę 0% można zastosować do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu odpowiednich warunków, takich jak posiadanie stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową. Te przesłanki w niniejszej sprawie zostały spełnione, więc Gmina ma możliwość zastosowania stawki VAT 0%. 

"Jak Państwo wskazali, w dniu zakupu monitory interaktywne oraz drukarki zostaną przekazane do poszczególnych szkół na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie Gmina będzie zamawiającym i w dniu zakupu przekaże sprzęt do szkół. Dokonujący dostawy monitorów interaktywnych i drukarek będzie w posiadaniu zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, dla której sprzęt będzie zakupiony. Kopia dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 14 i 15 ustawy o podatku od towarów i usług zostanie przekazana do właściwego urzędu skarbowego. Monitory interaktywne oraz drukarki, które zostaną zakupione stanowią towar wymieniony w załączniku nr 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro zatem - zgodnie z informacjami wskazanymi w opisie sprawy - dostawa monitorów interaktywnych i drukarek, będzie dokonywana na rzecz placówek oświatowych i jeśli dokonujący dostawy będzie posiadał stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, a kopia zamówienia zostanie przekazana do właściwego urzędu skarbowego, to spełnione zostaną warunki, o których mowa w art. 83 ust. 14-15 ustawy i tym samym, przy dostawie wskazanego we wniosku ww. wyposażenia, wykonawca będzie uprawniony do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Gmina może zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT 0% przy zakupie monitorów interaktywnych i drukarek, które mają zostać przekazane szkołom podstawowym, dla których Gmina jest organem prowadzącym. Interpretacja ta ma istotne znaczenie dla Gminy, która będzie mogła skorzystać z preferencyjnej stawki podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.477.2023.1.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA