Czy przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych podlegają zwolnieniu z CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Przychody z majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych a CIT
Fundacja rodzinna w organizacji została powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami ustawy o fundacji rodzinnej. Fundatorem jest osoba fizyczna, a beneficjentami fundacji będą poza fundatorem członkowie jego najbliższej rodziny. W przyszłości fundacja otrzyma od fundatora w drodze darowizny udziały, akcje i prawa udziałowe w zagranicznych spółkach będących podatnikami podatku dochodowego, które od strony prawnej konstrukcji podobne są do polskich spółek kapitałowych. Wnioskodawca chce potwierdzić, czy mając na uwadze zasady opodatkowania fundacji rodzinnej oraz dopuszczalny przez ustawodawcę zakres prowadzenia działalności przez taką fundację, przychody otrzymane z tytułu majątku likwidacyjnego takich spółek będą zwolnione z opodatkowania CIT.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania CIT.
Podmiot był zdania, że przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania CIT. Argumentował, że skoro fundacja rodzinna oraz fundacja rodzinna w organizacji są zwolnione podmiotowo z opodatkowania CIT, to niezależnie od tego, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować dane przysporzenie, będzie ono podlegało zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem.
Zwolnienie z opodatkowania CIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o fundacji rodzinnej. Zaznaczył, że stosownie do art. 6 ust 1 pkt 25 ustawy o CIT zwalnia się od podatku fundację rodzinną. Ponadto, podkreślił, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie: przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.
KIS wskazała, że do zakresu dozwolonej działalności wymienionej w ww. przepisie można zaliczyć uzyskanie przez fundację rodzinną przychodu w postaci wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółek zagranicznych, które jak wskazano we wniosku, będą posiadały osobowość prawną oraz będą w krajach ich funkcjonowania podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podmioty te zostały wymienione w ww. przepisie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej. Z kolei przychód w postaci wartości majątku otrzymanego w związku z ich likwidacją powstaje wskutek uczestnictwa fundacji rodzinnej w tych spółkach.
"W świetle powyższego, na tle przedstawionego we wniosku opisu sprawy, fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych (będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych) będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy CIT" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.