REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy uczestnicy zbiórki online muszą opodatkować przekazane środki?

zbiórka pieniędzy, crowdfunding, internet, podatek od darowizn
zbiórka pieniędzy, crowdfunding, internet, podatek od darowizn
zbiórka pieniędzy, crowdfunding, internet, podatek od darowizn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2023.2.JKU), środki pieniężne zebrane w ramach zbiórki internetowej, które mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie, nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy potwierdził, że organizator zbiórki nie jest jej beneficjentem, a zatem nie nabywa środków na własność.

Zbórka internetowa a podatek od darowizn

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym, zarejestrował zbiórkę internetową w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Zbiórka została zorganizowana za pośrednictwem serwisu internetowego, a zebrane środki mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie. Wpłaty dokonane przez uczestników zbiórki zostały przelane na konto bankowe podmiotu prowadzącego serwis, a następnie mają zostać przekazane na prywatne konto bankowe wnioskodawcy. Wnioskodawca zobowiązał się przekazać te środki na konto fundacji z kraju Unii Europejskiej, która z kolei przekaże je na rzecz producenta.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie, czy środki przekazane przez uczestników zbiórki na konto podmiotu prowadzącego serwis i następnie przekazane na jego konto stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wnioskodawca uważa, że środki przekazane przez uczestników zbiórki na konto podmiotu prowadzącego serwis i następnie przekazane na jego konto nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Argumentuje, że środki wpłacone przez uczestników na założoną przez niego zbiórkę w serwisie internetowym nie stały się jego własnością. Wnioskodawca, jako założyciel zbiórki, jest jedynie jednym z organizatorów, a nie beneficjentem zbiórki.

Zbiórki na rzecz Ukrainy wolne od podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca, jako organizator zbiórki, nie jest jej beneficjentem i nie nabywa środków na własność. W związku z tym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. KIS podkreśliła, że wnioskodawca nie nabywa środków na własność, a zatem nie ma "nabycia", o którym mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Organ podatkowy zalecił jednak, aby przekazanie środków na rzecz fundacji było właściwie udokumentowane, aby uniknąć ewentualnych wątpliwości podczas postępowania podatkowego.

Podsumowując, interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej przynosi ulgę dla organizatorów zbiórek internetowych, potwierdzając, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jest to ważne wyjaśnienie, które ma na celu ułatwienie organizacji zbiórek na cele charytatywne i humanitarne.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2023.2.JKU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA