REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ukraina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić rezydencję podatkową i opodatkować dochody uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Czy organizowanie zbiórki internetowej na rzecz Ukrainy generuje przychód podatkowy dla organizatora?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki przekazane w ramach organizowanej zbiórki internetowej na rzecz Ukrainy nie stanowią przychodu podatkowego dla organizatora zbiórki w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy nieodebrane towary można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka nie może zaliczyć strat wynikłych z niewydanego towaru do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ strata nie jest definitywna, nie wynika wyłącznie z okoliczności niezależnych od podatnika, a także nie jest wystarczająco udokumentowana.

Kiedy pobyt w Polsce przyznaje status rezydenta podatkowego dla obywatela Ukrainy?

Dyrektor KIS stwierdził, że pobyt w Polsce ponad 183 dni nie gwarantuje automatycznego statusu rezydenta podatkowego, jeżeli główne centrum interesów życiowych wnioskodawcy pozostaje poza granicami kraju.

REKLAMA

Czy darowizna mieszkania dla obywatela Ukrainy zamieszkałego w Polsce jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna mieszkania na rzecz obywatelki Ukrainy zamieszkałej w Polsce, przenosząca całość spółdzielczego prawa do lokalu z majątku wspólnego małżonków na jej majątek osobisty, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Czy umowa depozytu nieprawidłowego podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że nabycie środków pieniężnych przez wnioskodawczynię od matki na podstawie umowy depozytu nieprawidłowego nie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z przepisami ustawy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa rodzaje czynności, które podlegają temu podatkowi, umowa depozytu nieprawidłowego nie jest wśród nich.

Czy pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest zwolniona z podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zwolnienie z podatku dochodowego dla świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie dotyczy wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie umów zawartych z jednostkami samorządu terytorialnego.

Czy otrzymanie rekompensaty za mienie zabużańskie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że rekompensaty za mienie pozostawione poza granicami Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy wypłata rekompensaty za mienie pozostawione na kresach podlega opodatkowaniu?

W artykule omawiamy kwestię rekompensaty za mienie pozostawione na kresach. Decyzją wojewody potwierdzono uprawnienie do rekompensaty oraz wskazano wysokość świadczenia pieniężnego. Istotną informacją jest interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), która wyjaśnia, że wypłata rekompensaty nie podlega opodatkowaniu ani obowiązkowi złożenia zeznania. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi szczegółami w artykule.

Jakie są zasady rozliczania dochodów osiąganych z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski. Z tytułu działalności zarejestrowanej na Ukrainie wnioskodawca rozliczał się i opłacał podatek zgodnie z przepisami podatkowymi na Ukrainie.

Rozwój mieszkalnictwa socjalnego dla obywateli Ukrainy. Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT?

Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym odliczenia VAT związanego z projektem rozwoju mieszkalnictwa socjalnego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swoim stanowisku stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją projektu. Artykuł omawia szczegóły interpretacji KIS.

Czy uczestnicy zbiórki online muszą opodatkować przekazane środki?

W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2023.2.JKU), środki pieniężne zebrane w ramach zbiórki internetowej, które mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie, nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy potwierdził, że organizator zbiórki nie jest jej beneficjentem, a zatem nie nabywa środków na własność.

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?

Obywatelka Ukrainy, zamieszkująca na stałe w Polsce, oczekuje na darowiznę pieniężną od matki i babki, które mieszkają na Ukrainie. Wartość darowizny wynosić ma aż 150 000 USD. Czy ta darowizna będzie opodatkowana w Polsce? 

REKLAMA