REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy organizowanie zbiórki internetowej na rzecz Ukrainy generuje przychód podatkowy dla organizatora?

hrywna, Ukraina, złoty

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki przekazane w ramach organizowanej zbiórki internetowej na rzecz Ukrainy nie stanowią przychodu podatkowego dla organizatora zbiórki w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organizowanie zbiórki internetowej a przychód dla organizatora

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym, zarejestrował zbiórkę internetową w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Celem zbiórki było zebranie środków na nabycie i przekazanie określonych dóbr na rzecz ukraińskiego wojska. W zbiórce uczestniczyło ponad 13.000 podmiotów, głównie osób fizycznych, które dokonały wpłat na dedykowane konto bankowe.

REKLAMA

W związku z tym organizator zbiórki zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy środki przekazane przez uczestników zbiórki stanowią dla niego przychód podatkowy w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Zdaniem mężczyzny środki przekazane przez uczestników w ramach zbiórki na konto podmiotu prowadzącego serwis oraz przekazane przez ten podmiot na rzecz fundacji nie będą stanowić dla niego przychodu podatkowego w PIT. W jego opinii źródła przychodu wskazane w ustawie o PIT nie obejmują ww. działań. 

Środki zebrane w ramach zbiórki nie stanowią przychodu dla organizatora 

Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawcy, potwierdzając, że środki zebrane w ramach zbiórki nie stanowią przychodu organizatora w kontekście PIT. 

REKLAMA

Organ podatkowy zauważył, że z przedstawionych okoliczności wynika, że wnioskodawca nie jest beneficjentem zbiórki (zbierane środki nie są przeznaczone dla niego), a jedynie jest jej organizatorem, jak również, że zebrane środki zostaną przekazane bezpośrednio z konta podmiotu prowadzącego serwis na konto zarejestrowanej w Polsce fundacji. W związku z powyższym KIS uznała, że środki pieniężne zebrane w ramach zbiórki nie stanowią dla wnioskodawcy przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wobec tego zbiórka środków pieniężnych przeznaczonych na nabycie oraz przekazanie na rzecz ukraińskiego wojska (…) jest dla Pana czynnością neutralną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.712.2022.2.ENB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA