REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?
Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obywatelka Ukrainy, zamieszkująca na stałe w Polsce, oczekuje na darowiznę pieniężną od matki i babki, które mieszkają na Ukrainie. Wartość darowizny wynosić ma aż 150 000 USD. Czy ta darowizna będzie opodatkowana w Polsce? 

Darowizna od rodziny z Ukrainy - co z podatkiem w Polsce

REKLAMA

Wnioskodawczyni, obywatelka Ukrainy, mieszka na stałe w Polsce od 2015 r. Posiada zezwolenie na pobyt czasowy wydane przez wojewodę i pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę od 15 lutego 2021 r. Spodziewa się otrzymać darowiznę pieniężną od matki i babki, które także są obywatelkami Ukrainy, ale mieszkają na stałe na Ukrainie. 
Darowizna ma być zrealizowana bez formy aktu notarialnego, w dwóch formach: przelewem bankowym w walucie dolar amerykański (USD) z konta bankowego na Ukrainie lub banku EU na konto bankowe w Polsce; oraz wpłatą gotówki przez matkę (babkę) na rachunek bankowy wnioskodawcy w oddziale banku w Polsce. Wartość darowizny to kwota 150 000 USD.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy darowizna będzie opodatkowana w Polsce według polskiego prawa i czy może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a polskiej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni twierdziła, że spełnia wszystkie warunki do skorzystania ze zwolnienia, w tym posiadanie miejsca stałego pobytu na terytorium RP (na podstawie karty czasowego pobytu) i przestrzeganie art. 2 polskiej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Nie ma podatku, bo obdarowana nie ma polskiego obywatelstwa ani stałego miejsca pobytu w Polsce. Stanowisko  Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Uzasadnił to, wskazując na przepisy art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, które mówią, że podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli nabywane rzeczy znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub jeżeli nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą, ale w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

A wniosek dotyczył tej drugiej sytuacji.

Dyrektor KIS podkreślił, że wnioskodawca, będący obywatelem Ukrainy i posiadającym zezwolenie na pobyt czasowy, nie może utożsamiać swojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z miejscem stałego pobytu. Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, warunki udzielania zezwolenia na pobyt stały zostały wymienione w art. 195 i nast. tej ustawy.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że "(…) nabycie przez Panią środków pieniężnych od matki i babki na podstawie umowy darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - o ile w chwili zawarcia umowy darowizny nie będzie Pani miała miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nadal będzie Pani posiadała wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Tym samym, skoro nabycie środków pieniężnych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, to nie będzie mogło więc korzystać ze zwolnienia."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.141.2022.1.PB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA