Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna od rodziny z Ukrainy - co z podatkiem w Polsce
- Nie ma podatku, bo obdarowana nie ma polskiego obywatelstwa ani stałego miejsca pobytu w Polsce. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Darowizna od rodziny z Ukrainy - co z podatkiem w Polsce
Wnioskodawczyni, obywatelka Ukrainy, mieszka na stałe w Polsce od 2015 r. Posiada zezwolenie na pobyt czasowy wydane przez wojewodę i pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę od 15 lutego 2021 r. Spodziewa się otrzymać darowiznę pieniężną od matki i babki, które także są obywatelkami Ukrainy, ale mieszkają na stałe na Ukrainie.
Darowizna ma być zrealizowana bez formy aktu notarialnego, w dwóch formach: przelewem bankowym w walucie dolar amerykański (USD) z konta bankowego na Ukrainie lub banku EU na konto bankowe w Polsce; oraz wpłatą gotówki przez matkę (babkę) na rachunek bankowy wnioskodawcy w oddziale banku w Polsce. Wartość darowizny to kwota 150 000 USD.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy darowizna będzie opodatkowana w Polsce według polskiego prawa i czy może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a polskiej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni twierdziła, że spełnia wszystkie warunki do skorzystania ze zwolnienia, w tym posiadanie miejsca stałego pobytu na terytorium RP (na podstawie karty czasowego pobytu) i przestrzeganie art. 2 polskiej ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Nie ma podatku, bo obdarowana nie ma polskiego obywatelstwa ani stałego miejsca pobytu w Polsce. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Uzasadnił to, wskazując na przepisy art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, które mówią, że podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.
Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli nabywane rzeczy znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub jeżeli nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą, ale w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
A wniosek dotyczył tej drugiej sytuacji.
Dyrektor KIS podkreślił, że wnioskodawca, będący obywatelem Ukrainy i posiadającym zezwolenie na pobyt czasowy, nie może utożsamiać swojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z miejscem stałego pobytu. Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, warunki udzielania zezwolenia na pobyt stały zostały wymienione w art. 195 i nast. tej ustawy.
Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że "(…) nabycie przez Panią środków pieniężnych od matki i babki na podstawie umowy darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - o ile w chwili zawarcia umowy darowizny nie będzie Pani miała miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nadal będzie Pani posiadała wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Tym samym, skoro nabycie środków pieniężnych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, to nie będzie mogło więc korzystać ze zwolnienia."
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.