REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?
Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obywatelka Ukrainy, zamieszkująca na stałe w Polsce, oczekuje na darowiznę pieniężną od matki i babki, które mieszkają na Ukrainie. Wartość darowizny wynosić ma aż 150 000 USD. Czy ta darowizna będzie opodatkowana w Polsce? 

Darowizna od rodziny z Ukrainy - co z podatkiem w Polsce

Wnioskodawczyni, obywatelka Ukrainy, mieszka na stałe w Polsce od 2015 r. Posiada zezwolenie na pobyt czasowy wydane przez wojewodę i pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę od 15 lutego 2021 r. Spodziewa się otrzymać darowiznę pieniężną od matki i babki, które także są obywatelkami Ukrainy, ale mieszkają na stałe na Ukrainie. 
Darowizna ma być zrealizowana bez formy aktu notarialnego, w dwóch formach: przelewem bankowym w walucie dolar amerykański (USD) z konta bankowego na Ukrainie lub banku EU na konto bankowe w Polsce; oraz wpłatą gotówki przez matkę (babkę) na rachunek bankowy wnioskodawcy w oddziale banku w Polsce. Wartość darowizny to kwota 150 000 USD.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy darowizna będzie opodatkowana w Polsce według polskiego prawa i czy może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a polskiej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni twierdziła, że spełnia wszystkie warunki do skorzystania ze zwolnienia, w tym posiadanie miejsca stałego pobytu na terytorium RP (na podstawie karty czasowego pobytu) i przestrzeganie art. 2 polskiej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Nie ma podatku, bo obdarowana nie ma polskiego obywatelstwa ani stałego miejsca pobytu w Polsce. Stanowisko  Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Uzasadnił to, wskazując na przepisy art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, które mówią, że podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli nabywane rzeczy znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub jeżeli nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą, ale w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

A wniosek dotyczył tej drugiej sytuacji.

Dyrektor KIS podkreślił, że wnioskodawca, będący obywatelem Ukrainy i posiadającym zezwolenie na pobyt czasowy, nie może utożsamiać swojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z miejscem stałego pobytu. Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, warunki udzielania zezwolenia na pobyt stały zostały wymienione w art. 195 i nast. tej ustawy.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że "(…) nabycie przez Panią środków pieniężnych od matki i babki na podstawie umowy darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn - o ile w chwili zawarcia umowy darowizny nie będzie Pani miała miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nadal będzie Pani posiadała wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Tym samym, skoro nabycie środków pieniężnych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, to nie będzie mogło więc korzystać ze zwolnienia."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.141.2022.1.PB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA