Czy wynagrodzenie za usługę zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy jest zwolnione z CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługa zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy
Spółka świadczy usługi najmu lokali i usługi gastronomiczne. W 2022 r. zawarła z gminą umowę na realizację usług zakwaterowania wraz z wyżywieniem obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa. Na podstawie zawartej umowy zobowiązała się zapewnić uchodźcom zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie w postaci minimum 3 posiłków dziennie, dostęp do napojów, sanitariatów, oraz środków czystości i higieny osobistej. Otrzymywane wynagrodzenie zostało przyznane firmie na podstawie art. 12 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rozliczenie z gminą następuje na podstawie wystawionej przez spółkę faktury oraz zestawień zawierających m.in.: dane osób korzystających z zakwaterowania i wyżywienia, ilości osobodni, a także stawek za osobodzień.
REKLAMA
Firma argumentowała, że otrzymywane środki finansowe za usługę zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 38z ustawy o CIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Przychód podlegający opodatkowaniu CIT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że otrzymywane przez spółkę wynagrodzenie za usługę zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nie jest zwolnione z CIT, a zatem stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zaznaczył, że zgodnie z art. 38z ustawy o CIT: „zwalnia się od podatku dochodowego świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa". Z uwagi na powyższe zwolnienie określone w art. 38z ustawy o CIT nie znajduje zastosowania do przychodów wynikających z realizacji pomocy obywatelom Ukrainy, w trybie przepisów art. 12 ustawy o pomocy.
REKLAMA
„Jak wynika z powyższego, w związku z zawarciem z Gminą (…) umowy na realizację usług zakwaterowania wraz z wyżywieniem obywateli Ukrainy, występują więc Państwo w roli usługodawcy, który wykonuje określone świadczenia związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa i w zamian za to otrzymują Państwo ustalone zgodnie z umową wynagrodzenie. Tym samym, skoro uzyskują Państwo przychody z tytułu świadczenia, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usług związanych z zapewnieniem zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, za które wystawiają Państwo faktury, a usługi te są realizowane na podstawie umowy zawartej z organem samorządu terytorialnego, to przychody te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. art. 38z ustawy o CIT” - wskazał organ.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 38z ustawy o CIT, dotyczy wyłącznie świadczeń pieniężnych przyznanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy, czyli dla osób fizycznych zapewniających na własny koszt zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. W przypadku spółki, środki finansowe za świadczone usługi zostały przyznane na podstawie art. 12 tej ustawy, co oznacza, że wynagrodzenie to nie korzysta ze zwolnienia i stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu.
„W konsekwencji, otrzymywane przez Państwa wynagrodzenie za usługę zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, a zatem stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.