REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

Czy wynagrodzenie inkasenta za pobór opłaty targowej jest opodatkowane podatkiem VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację podatkową, w której potwierdził, że wynagrodzenie ustanowione uchwałą rady miejskiej, które spółka otrzymuje za wypełnianie zadań inkasenta za pobór opłaty targowej na targowisku, którego jest właścicielem, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy prowizja jako wynagrodzenie za czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych korzysta ze zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że prowizja wypłacona podatniczce jako wynagrodzenie za wykonywane czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy wynagrodzenie konsultantki otrzymywane z organizacji międzynarodowej podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że otrzymane przez konsultantkę krajową wynagrodzenie finansowane z budżetu organizacji międzynarodowej udzielającej bezzwrotnej pomocy, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

Czy za usługę zagranicznego dostawcy bank musi płacić podatek u źródła?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wypłata wynagrodzenia za świadczenie usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła zgodnie z przepisami ustawy o CIT, ponieważ usługa nie mieści się w kategoriach przychodów, które są wyraźnie objęte podatkiem, ani nie spełnia kryteriów innych usług podlegających opodatkowaniu.

Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie na rzecz wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że spółka będzie mogła zaliczyć wynagrodzenie wypłacane na rzecz wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) do kosztów uzyskania przychodów.

Czy Sąd jest zobowiązany do potrącania zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia dla radcy prawnego?

Dyrektor KIS potwierdził, że na Sądzie, jako płatniku zasądzonego wynagrodzenia dla kuratora - radcy prawnego, nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z treści art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, radca prawny prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązany do samodzielnego obliczania zaliczek od dochodu.

REKLAMA

Czy koszty organizacji konkursu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że koszty organizacji konkursu mogą być zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. 

Czy dotacje na wynagrodzenie dyrektora placówki przedszkolnej są zwolnione z opodatkowania?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotacja, która została przyznana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wsparcie prowadzenia niepublicznego przedszkola, a w szczególności na wynagrodzenie wnioskodawczyni jako dyrektora placówki, nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy dożywotnia służebność mieszkania jako wynagrodzenie za przekazanie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy Spółka X powinna zastosować zmieniony przepis dotyczący składek ZUS?

W interpretacji indywidualnej z  28 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, od kiedy Spółka jest zobowiązana stosować zmieniony art. 15 ust. 4h - czy od 1 stycznia 2023 r., czy od początku nowego roku podatkowego, tj. 1 maja 2023 r.

Czy wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki jest opodatkowane jako przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wynagrodzenie za "prowadzenie spraw spółki" przez wspólników powinno być uznane za przychód z innych źródeł.

Czy dochody z pracy białoruskiego rezydenta w Polsce podlegają opodatkowaniu według polskiego prawa?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca opodatkowania dochodów z umowy o pracę w polskiej spółce przez osobę mającą miejsce zamieszkania na Białorusi dostarcza istotnych wskazówek dla osób pracujących w Polsce, ale mieszkających i przebywających na Białorusi przez większość roku podatkowego. Interpretacja ta podkreśla znaczenie miejsca wykonywania pracy w określaniu, gdzie dochody z pracy najemnej są opodatkowane.

Do jakiego źródła przychodów zaliczyć wynagrodzenie komplementariusza za prowadzenie spraw spółki komandytowej?

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że wynagrodzenie komplementariusza za prowadzenie spraw spółki komandytowej powinno być kwalifikowane jako przychód z innych źródeł. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla osób pełniących rolę komplementariusza, ponieważ wpływa na sposób, w jaki ich dochody są opodatkowane.

Czy spółka komandytowa może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie komplementariusza?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wypłacane komplementariuszowi spółki komandytowej wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli jest zgodne z postanowieniami umowy spółki i uchwałą wspólników.

Umorzenie udziałów w spółce bez wynagrodzenia a podatkowe koszty uzyskania przychodu

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy kwestii, czy Wnioskodawca, w przypadku umorzenia posiadanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przeprowadzonego bez wypłaty wynagrodzenia, powinien zaliczać wcześniej poniesione wydatki na nabycie tych udziałów do podatkowych kosztów uzyskania przychodu. KIS stwierdziła, że stanowisko Wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

Czy wypłacone dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi.

Czy koszty związane z wytwarzaniem prototypów można odliczyć jako koszty kwalifikowane w podatku dochodowym?

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r. dotyczyła możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych kosztów związanych z wytwarzaniem prototypów jako tzw. kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisu art. 18d ustawy o CIT.

Czy opłaty za dodatkowe opcje w grach internetowych są opodatkowane VAT-em?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że że opodatkowanie VAT dotyczy sytuacji, gdy usługi są świadczone za wynagrodzeniem oraz istnieje bezpośredni związek między usługami, a płatnościami. W ocenie KIS, w kontekście gier, gdzie istnieją dodatkowe opcje, płatne przez graczy za konkretne funkcje, spełnione są kryteria usług podlegających opodatkowaniu.

Czy wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne jest opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z interpretacją, takie wynagrodzenia stanowią przychód z "innych źródeł" w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy umorzenie udziałów spowoduje utratę prawa do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa dokonała interpretacji sytuacji, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umarza własne udziały. KIS wyjaśniła, że taka operacja nie wyklucza możliwości opodatkowania ryczałtem, pod warunkiem że udziałowcami spółki pozostaną wyłącznie osoby fizyczne spełniające wymóg określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

REKLAMA