Czy prowizja jako wynagrodzenie za czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych korzysta ze zwolnienia z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych
Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności zawarła umowę agencyjną ze spółką, która jest podmiotem uprawnionym do urządzania i prowadzenia zakładów wzajemnych – bukmacherskich i totalizatorów (posiada w tym zakresie zezwolenie Ministra Finansów). Zainteresowana nie jest podatnikiem podatku od gier, ani też nie posiada żadnych koncesji czy zezwoleń wydanych bezpośrednio na swoją działalność. Na mocy umowy agencyjnej spółka powierzyła podatniczce wykonywanie czynności związanych z urządzaniem zakładów wzajemnych w punkcie naziemnym, tj. obsługę i prowadzenie punktu przyjmowania zakładów wzajemnych oraz wypłacania wygranych w jej lokalu. Wątpliwości wnioskodawczyni dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia dla prowizji otrzymywanej jako wynagrodzenie od spółki za wykonywane czynności agencyjne w zakresie czynności związanych z przyjmowaniem zakładów wzajemnych.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy prowizja otrzymywana przez nią jako wynagrodzenie za wykonywane czynności agencyjne w zakresie czynności związanych z przyjmowaniem zakładów wzajemnych, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT.
Podatniczka była zdania, że na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o grach hazardowych prowadzi działalność w zakresie gier hazardowych i w związku z tym może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT w odniesieniu do wynagrodzenia otrzymywanego od spółki za wykonywanie czynności agencyjnych.
Brak zwolnienia z podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że prowizja wypłacona wnioskodawczyni jako wynagrodzenie za wykonywane czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych nie może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT.
W swojej interpretacji organ podatkowy przywołał art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT zgodnie, z którym: "zwalnia się od podatku działalność w zakresie gier hazardowych podlegającą przepisom o grach hazardowych". Powyższy przepis wskazuje dwie przesłanki, które muszą być spełnione łącznie, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia z VAT, tj. wykonywanie działalności w zakresie gier hazardowych (gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach), oraz podleganie tej działalności przepisom o grach hazardowych.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Należy zauważyć, że działalność w zakresie zakładów wzajemnych prowadzi bukmacher. To on jest podmiotem odpowiedzialnym za urządzanie zakładów wzajemnym i to na nim spoczywa odpowiedzialność prawna za prawidłowe urządzanie tych zakładów. Art. 28 ust. 2 ustawy o grach hazardowych pozwala powierzyć innemu podmiotowi wykonywania pewnych czynności związanych z urządzaniem gier (w tym zakładów wzajemnych), co jednak nie zmienia zakresu odpowiedzialności bukmachera. Podmiot, któremu na podstawie umowy agencyjnej powierzono wykonywanie określonych czynności w zakresie zakładów wzajemnych, wykonuje je na rachunek i w imieniu bukmachera. Podmiot taki ponosi odpowiedzialność wobec zleceniodawcy (zgodnie z zawartymi ustaleniami), przy czym wobec osób trzecich w tym administracji skarbowej, to bukmacher jest stroną, która odpowiada za właściwe urządzanie zakładów. Inaczej mówiąc, to działalność bukmachera podlega przepisom o grach hazardowych, a nie osób, którym zlecił on wykonywanie określonych czynności".
Organ zauważył, że przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że podmiotem, który w przedmiotowej sprawie posiada stosowne zezwolenie do urządzania i prowadzenia zakładów wzajemnych – bukmacherskich i totalizatorów jest spółka. Podatniczka natomiast otrzymuje od spółki wynagrodzenie w formie prowizji za konkretne usługi związane z urządzaniem zakładów wzajemnych. Powyższe oznacza, że wnioskodawczyni nie tylko nie jest podatnikiem podatku od gier, ale przede wszystkim, że to nie na niej ciążą obowiązki związane z urządzaniem zakładów wzajemnych. Nie bierze ona odpowiedzialności prawnej w zakresie urządzania zakładów, a wszelkie prawa i obowiązki z tym związane spoczywają na spółce. KIS podkreśliła, art. 28 ust. 2 ustawy o grach hazardowych odnosi się do podmiotów organizujących lub urządzających gry hazardowe i reguluje ich prawa, a nie agenta. W związku z tym działalność wnioskodawczyni, czyli świadczenie usługi agencyjnej nie podlega przepisom o grach hazardowych.
"W związku z powyższym, nie można uznać, że będzie przysługiwało Pani zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy dla ww. usług realizowanych na rzecz Spółki" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.