REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowizja jako wynagrodzenie za czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych korzysta ze zwolnienia z VAT?

hazard
hazard
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że prowizja wypłacona podatniczce jako wynagrodzenie za wykonywane czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych

Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności zawarła umowę agencyjną ze spółką, która jest podmiotem uprawnionym do urządzania i prowadzenia zakładów wzajemnych – bukmacherskich i totalizatorów (posiada w tym zakresie zezwolenie Ministra Finansów). Zainteresowana nie jest podatnikiem podatku od gier, ani też nie posiada żadnych koncesji czy zezwoleń wydanych bezpośrednio na swoją działalność. Na mocy umowy agencyjnej spółka powierzyła podatniczce wykonywanie czynności związanych z urządzaniem zakładów wzajemnych w punkcie naziemnym, tj. obsługę i prowadzenie punktu przyjmowania zakładów wzajemnych oraz wypłacania wygranych w jej lokalu. Wątpliwości wnioskodawczyni dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia dla prowizji otrzymywanej jako wynagrodzenie od spółki za wykonywane czynności agencyjne w zakresie czynności związanych z przyjmowaniem zakładów wzajemnych.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy prowizja otrzymywana przez nią jako wynagrodzenie za wykonywane czynności agencyjne w zakresie czynności związanych z przyjmowaniem zakładów wzajemnych, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT.

Podatniczka była zdania, że na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o grach hazardowych prowadzi działalność w zakresie gier hazardowych i w związku z tym może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT w odniesieniu do wynagrodzenia otrzymywanego od spółki za wykonywanie czynności agencyjnych. 

Brak zwolnienia z podatku VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że prowizja wypłacona wnioskodawczyni jako wynagrodzenie za wykonywane czynności agencyjne w zakresie prowadzenia zakładów wzajemnych nie może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT.

W swojej interpretacji organ podatkowy przywołał art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT zgodnie, z którym: "zwalnia się od podatku działalność w zakresie gier hazardowych podlegającą przepisom o grach hazardowych". Powyższy przepis wskazuje dwie przesłanki, które muszą być spełnione łącznie, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia z VAT, tj. wykonywanie działalności w zakresie gier hazardowych (gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach), oraz podleganie tej działalności przepisom o grach hazardowych.

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Należy zauważyć, że działalność w zakresie zakładów wzajemnych prowadzi bukmacher. To on jest podmiotem odpowiedzialnym za urządzanie zakładów wzajemnym i to na nim spoczywa odpowiedzialność prawna za prawidłowe urządzanie tych zakładów. Art. 28 ust. 2 ustawy o grach hazardowych pozwala powierzyć innemu podmiotowi wykonywania pewnych czynności związanych z urządzaniem gier (w tym zakładów wzajemnych), co jednak nie zmienia zakresu odpowiedzialności bukmachera. Podmiot, któremu na podstawie umowy agencyjnej powierzono wykonywanie określonych czynności w zakresie zakładów wzajemnych, wykonuje je na rachunek i w imieniu bukmachera. Podmiot taki ponosi odpowiedzialność wobec zleceniodawcy (zgodnie z zawartymi ustaleniami), przy czym wobec osób trzecich w tym administracji skarbowej, to bukmacher jest stroną, która odpowiada za właściwe urządzanie zakładów. Inaczej mówiąc, to działalność bukmachera podlega przepisom o grach hazardowych, a nie osób, którym zlecił on wykonywanie określonych czynności".

Organ zauważył, że przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że podmiotem, który w przedmiotowej sprawie posiada stosowne zezwolenie do urządzania i prowadzenia zakładów wzajemnych – bukmacherskich i totalizatorów jest spółka. Podatniczka natomiast otrzymuje od spółki wynagrodzenie w formie prowizji za konkretne usługi związane z urządzaniem zakładów wzajemnych. Powyższe oznacza, że wnioskodawczyni nie tylko nie jest podatnikiem podatku od gier, ale przede wszystkim, że to nie na niej ciążą obowiązki związane z urządzaniem zakładów wzajemnych. Nie bierze ona odpowiedzialności prawnej w zakresie urządzania zakładów, a wszelkie prawa i obowiązki z tym związane spoczywają na spółce. KIS podkreśliła, art. 28 ust. 2 ustawy o grach hazardowych odnosi się do podmiotów organizujących lub urządzających gry hazardowe i reguluje ich prawa, a nie agenta. W związku z tym działalność wnioskodawczyni, czyli świadczenie usługi agencyjnej nie podlega przepisom o grach hazardowych.

"W związku z powyższym, nie można uznać, że będzie przysługiwało Pani zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy dla ww. usług realizowanych na rzecz Spółki" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.351.2023.1.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA