REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

umowa
umowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

Wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę a opodatkowanie 

W sierpniu 2023 roku doszło do zatrudnienia osoby w wieku 23 lat na 1/8 etatu na stanowisku doradcy ds. finansowych. Zatrudniona osoba została powołana do rady nadzorczej, otrzymując jednorazowe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 110 zł. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, jak powinno być rozliczone wynagrodzenie tej osoby, zwłaszcza w kontekście stosowania ulgi dla młodych. Wnioskodawca przedstawił stanowisko, że wynagrodzenie z rady nadzorczej jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez możliwości zastosowania ulgi dla młodych. Natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę powinno być opodatkowane zgodnie z ogólnymi zasadami, z możliwością zastosowania ulgi dla młodych.

REKLAMA

KIS: odrębne opodatkowanie wynagrodzeń z umowy o pracę i rady nadzorczej

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy uznał, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej, jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, nie kwalifikuje się do zastosowania ulgi dla młodych. W odniesieniu do wynagrodzenia z umowy o pracę, ulga dla młodych ma zastosowanie, ponieważ pracownik nie ukończył 26 roku życia. Ponadto, KIS stwierdziła, że wynagrodzenie z rady nadzorczej nie powinno być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem, gdyż łączna kwota wynagrodzenia przekroczyła ustalony limit 200 zł. W konsekwencji, takie wynagrodzenie powinno być opodatkowane według ogólnych zasad określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS wyjaśniła, że różnica w opodatkowaniu wynika z charakteru i źródeł przychodów. Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, z możliwością zastosowania ulgi dla młodych. Z kolei wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w radzie nadzorczej jest klasyfikowane jako przychód z działalności wykonywanej osobiście i podlega odrębnym zasadom opodatkowania. KIS podkreśliła, że należało zastosować koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy, który przewiduje wyższe koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku prawnego. W konsekwencji, dla wynagrodzenia za wrzesień, należało odliczyć wyższe koszty uzyskania przychodów, odzwierciedlające fakt otrzymywania przychodów z dwóch różnych źródeł.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.785.2023.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA