REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

umowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

Wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę a opodatkowanie 

W sierpniu 2023 roku doszło do zatrudnienia osoby w wieku 23 lat na 1/8 etatu na stanowisku doradcy ds. finansowych. Zatrudniona osoba została powołana do rady nadzorczej, otrzymując jednorazowe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 110 zł. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, jak powinno być rozliczone wynagrodzenie tej osoby, zwłaszcza w kontekście stosowania ulgi dla młodych. Wnioskodawca przedstawił stanowisko, że wynagrodzenie z rady nadzorczej jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez możliwości zastosowania ulgi dla młodych. Natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę powinno być opodatkowane zgodnie z ogólnymi zasadami, z możliwością zastosowania ulgi dla młodych.

REKLAMA

KIS: odrębne opodatkowanie wynagrodzeń z umowy o pracę i rady nadzorczej

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy uznał, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej, jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, nie kwalifikuje się do zastosowania ulgi dla młodych. W odniesieniu do wynagrodzenia z umowy o pracę, ulga dla młodych ma zastosowanie, ponieważ pracownik nie ukończył 26 roku życia. Ponadto, KIS stwierdziła, że wynagrodzenie z rady nadzorczej nie powinno być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem, gdyż łączna kwota wynagrodzenia przekroczyła ustalony limit 200 zł. W konsekwencji, takie wynagrodzenie powinno być opodatkowane według ogólnych zasad określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS wyjaśniła, że różnica w opodatkowaniu wynika z charakteru i źródeł przychodów. Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, z możliwością zastosowania ulgi dla młodych. Z kolei wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w radzie nadzorczej jest klasyfikowane jako przychód z działalności wykonywanej osobiście i podlega odrębnym zasadom opodatkowania. KIS podkreśliła, że należało zastosować koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy, który przewiduje wyższe koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku prawnego. W konsekwencji, dla wynagrodzenia za wrzesień, należało odliczyć wyższe koszty uzyskania przychodów, odzwierciedlające fakt otrzymywania przychodów z dwóch różnych źródeł.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.785.2023.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA