REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dieta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy diety otrzymane od niemieckiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety otrzymane od niemieckiego pracodawcy nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jeżeli są zwolnione z opodatkowania w Niemczech i nie przekraczają określonych limitów. W przypadku przekroczenia tych limitów, nadwyżka powinna być uwzględniona w polskim zeznaniu podatkowym. 

Czy produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego, od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, nie wymaga prowadzenia działalności w składzie podatkowym ani opłacania dodatkowej akcyzy.

Czy zwrot kosztów podróży służbowej dla pracownika zdalnego podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrot wydatków związanych z podróżą służbową dla pracownika zdalnego, nie będzie uważany za przychód pracownika i nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli nie przekroczy limitu określonego w przepisach.

Czy właściciel firmy transportowej może zaliczyć wartość diet z tytułu podróży służbowych do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że właściciel firmy transportowej ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

Czy właściciel firmy transportowej może zaliczać diety podróżne do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zaliczenia diet z tytułu podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, w związku z uchyleniem art. 21b w ustawie o czasie pracy kierowców i dodaniem art. 26f ust. 1 w ustawie o czasie pracy kierowców.

Czy naukowiec może odliczyć koszty przelotu i zakwaterowania od stypendium?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki naukowca na przelot i zakwaterowanie nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów z tytułu stypendium, ponieważ nie są one bezpośrednio związane z uzyskaniem pomocy finansowej.

REKLAMA

Czy suplementy diety i odżywki dla trenera fitness mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup suplementów diety i odżywek nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki o charakterze osobistym, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy diety otrzymywane przez członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej są zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że dieta otrzymywana przez podatniczkę z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącej zarządu wspólnoty mieszkaniowej stanowić będzie tzw. przychód z innych źródeł, który nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wydatki z tytułu diet można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w działalności transportowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wydatki z tytułu diet za czas przebywania wnioskodawcy w podróży służbowej zarówno w Polsce, jak i za granicą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności transportowej.

Czy właściciel firmy przewozowej może zaliczać wartość diet do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, potwierdzającą, że pomimo zmian w przepisach dotyczących czasu pracy kierowców, przedsiębiorcy mają prawo uwzględnić diety w kosztach podatkowych.

Czy można zaliczyć wartość diet do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała stanowisko, zgodnie z którym wartość diet może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. 

Czy wartości diet z podróży służbowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dla przedsiębiorców prowadzących usługi transportowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych mają prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, ale tylko do wysokości określonej dla pracowników.

Czy diety wypłacone żołnierzowi za ochronę granicy Polski są wolne od podatku PIT?

Dyrektor KIS stwierdził, że diety wypłacone żołnierzowi w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej są wolne od podatku PIT, lecz wyłącznie do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy.

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą - kierowca świadczący usługi transportowe - może zaliczyć wartość diet do kosztów działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wartość diet krajowych i zagranicznych w związku z wykonywaniem przez niego usług transportowych jako właściciel firmy.

Czy żołnierzom należy się zwolnienie podatkowe za dodatkowe wynagrodzenie za pobyt na granicy?

Interpretacja dotyczy żołnierza zawodowego, który otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za pobyt na granicy Polsko-Białoruskiej. KIS potwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

Czy podatnicy w branży transportowej nadal mogą zaliczać diety do kosztów podatkowych?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą świadczącej osobiście usługi transportu krajowego i międzynarodowego wartość diet z tytułu podróży służbowych może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla osób prowadzących taką działalność.

Zwrot kosztów podróży służbowych a opodatkowanie ryczałtem

Czy zwroty kosztów związane z podróżami zagranicznymi w przypadku świadczenia usług na rzecz klientów powinny być uwzględniane w rozliczeniu podatkowym? Zwrot kosztów podróży służbowych jest uznawany za przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem.

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może zaliczyć diety z podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów?

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r. dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów, a usługi transportowe wykonuje na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego samochodem ciężarowym o DMC powyżej 3,5t. Zamierzał zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć wartość diet z podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów?

W dniu 27 października 2022 r. wpłynął wniosek do KIS o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych.

Czy diety z podróży służbowych można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, które odbywają podróże służbowe, mogą zaliczyć wartość diet do kosztów uzyskania przychodów.

Czy kierowcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą zaliczać diety do kosztów uzyskania przychodów?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 19 stycznia 2023 r. dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych w kontekście zmian w ustawie o czasie pracy kierowców. KIS potwierdził, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego mogą zaliczać wartość diet do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA