Czy diety wypłacone żołnierzowi za ochronę granicy Polski są wolne od podatku PIT?
REKLAMA
REKLAMA
- Czasowa zmiana miejsca postoju jednostki wojskowej
- Zwolnienie przysługuje do pewnej wysokości
- Podsumowanie
Czasowa zmiana miejsca postoju jednostki wojskowej
Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawcy przysługiwała dieta za wykonywanie zadań związanych z ochroną granicy państwowej w wysokości 150%.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, żołnierzom przysługuje różna wysokość diety za podróże służbowe, w tym 150% za czasową zmianę miejsca postoju jednostki wojskowej w celu wykonywania zadań związanych z ochroną granicy Polski.
Dodatkowo, zgodnie z ustawą o PIT (art. 9, 11, 12, 21), podlegająca zwolnieniu wysokość diet i innych należności, określona może być wyłącznie przepisami ustawy lub przepisami wydawanymi przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności z tytułu podróży służbowej. Odrębnymi przepisami, które stosuje się w tym przypadku, są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Zwolnienie przysługuje do pewnej wysokości
Organ odpowiedział na zapytanie wnioskodawcy stwierdzając, że diety w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w celu wykonywania zadań związanych z ochroną granicy Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w ramach użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych, są wolne od podatku dochodowego. Co ważne, podlegająca zwolnieniu wysokość diet i innych należności określona może być wyłącznie przepisami ustawy lub przepisami wydawanymi przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności z tytułu podróży służbowej.
"Zwolnienie uzyskanego przychodu z tytułu diet wypłacanych żołnierzowi zawodowemu pozostającemu w stosunku służbowym przysługuje na podstawie w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) w zw. z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Wynik interpretacji przepisów podatkowych jest korzystny dla wnioskodawcy, ponieważ oznacza, że diety przysługujące żołnierzowi w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej w celu wykonywania zadań związanych z ochroną granicy Polski nie podlegają opodatkowaniu do pewnej wysokości.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA