REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy diety wypłacone żołnierzowi za ochronę granicy Polski są wolne od podatku PIT?

cudzoziemcy w Polsce, granica
cudzoziemcy w Polsce, granica
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że diety wypłacone żołnierzowi w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej są wolne od podatku PIT, lecz wyłącznie do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy.

Czasowa zmiana miejsca postoju jednostki wojskowej

Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawcy przysługiwała dieta za wykonywanie zadań związanych z ochroną granicy państwowej w wysokości 150%.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, żołnierzom przysługuje różna wysokość diety za podróże służbowe, w tym 150% za czasową zmianę miejsca postoju jednostki wojskowej w celu wykonywania zadań związanych z ochroną granicy Polski.

Dodatkowo, zgodnie z ustawą o PIT (art. 9, 11, 12, 21), podlegająca zwolnieniu wysokość diet i innych należności, określona może być wyłącznie przepisami ustawy lub przepisami wydawanymi przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności z tytułu podróży służbowej. Odrębnymi przepisami, które stosuje się w tym przypadku, są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Zwolnienie przysługuje do pewnej wysokości

Organ odpowiedział na zapytanie wnioskodawcy stwierdzając, że diety w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w celu wykonywania zadań związanych z ochroną granicy Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w ramach użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych, są wolne od podatku dochodowego. Co ważne, podlegająca zwolnieniu wysokość diet i innych należności określona może być wyłącznie przepisami ustawy lub przepisami wydawanymi przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności z tytułu podróży służbowej.

"Zwolnienie uzyskanego przychodu z tytułu diet wypłacanych żołnierzowi zawodowemu pozostającemu w stosunku służbowym przysługuje na podstawie w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) w zw. z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Wynik interpretacji przepisów podatkowych jest korzystny dla wnioskodawcy, ponieważ oznacza, że diety przysługujące żołnierzowi w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej w celu wykonywania zadań związanych z ochroną granicy Polski nie podlegają opodatkowaniu do pewnej wysokości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.631.2022.1.SJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

    Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

    Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    REKLAMA

    Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

    Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

    Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

    Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

    REKLAMA

    Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

    Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

    REKLAMA