REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie przedmiotowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

Czy środki pieniężne otrzymane przez wspólnotę mieszkaniową od dewelopera na remont klatek schodowych są zwolnione z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, z której wynika, że finanse otrzymane od dewelopera w zamian za rezygnację z roszczeń wobec planowanej inwestycji budowlanej, mimo ich przeznaczenia na remont klatek schodowych, nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Czy usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, świadczone zarówno stacjonarnie, jak i online, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy wynagrodzenie konsultantki otrzymywane z organizacji międzynarodowej podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że otrzymane przez konsultantkę krajową wynagrodzenie finansowane z budżetu organizacji międzynarodowej udzielającej bezzwrotnej pomocy, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

Czy sprzedaż nieruchomości po zniesieniu współwłasności powoduje konieczność zapłaty podatku PIT? Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem z opodatkowania, a brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Czy kwota wypłacona przez spółdzielnię za opóźnienie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że kwota wypłacona przez spółdzielnię za opóźnienie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania, stanowi przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu.

Czy usługi medyczne i paramedyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi medyczne i paramedyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek dotyczących rodzaju usług oraz kwalifikacji zawodowych osoby je świadczącej.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi zdobienia butelek są zaliczane do kosztów podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki na zdobienie butelek poza specjalną strefą ekonomiczną stanowią koszty uzyskania przychodów, natomiast przychód z ich sprzedaży jest zwolniony z podatku CIT, ponieważ usługi są nieodłączną częścią procesu produkcyjnego.

Czy koszt szkolenia pracownika może być zwolniony z podatku dochodowego?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sfinansowanie kosztów szkolenia przez pracodawcę stanowi przychód ze stosunku pracy, jednakże przychód może być zwolniony z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy świadczeniobiorcy wojskowych emerytur i rent mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla świadczeń socjalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że osoby pobierające świadczenia emerytalne, rentowe i socjalne związane z działalnością wojskowego biura emerytalnego są zwolnione z podatku dochodowego od tych świadczeń, a świadczenia socjalne wypłacane emerytom i rencistom związane z poprzednim stosunkiem służbowym lub pracą mogą być zwolnione z opodatkowania do określonych kwot.

Czy funkcja urzędnika wyborczego podlega zwolnieniu podatkowemu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychody wnioskodawcy z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego nie kwalifikują się do zwolnienia podatkowego.

Czy refundacja za sprzęt do pracy zdalnej jest zwolniona od opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi za zakup sprzętu do pracy zdalnej jest uznawana za przychód ze stosunku pracy, ale może być zwolniona z opodatkowania, o ile spełnione zostaną określone warunki, w tym równoważność wypłaconego ekwiwalentu i wydatków pracownika na zakup sprzętu.

Czy właściwa stawka VAT przy sprzedaży miejsca postojowego to 23% czy zwolnienie ZW?

Dyrektor KIS potwierdził, że dostawa miejsca postojowego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. 

Czy sprzedaż działki z piaskownią podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że działka nie stanowi gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a w konsekwencji nie mieści się w pojęciu terenu budowlanego, zdefiniowanego w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. W związku z tym, sprzedaż tej działki będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Czy bony żywnościowe dla pracowników podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że bony żywnościowe przekazane pracownikom parku narodowego, w celu zapewnienia posiłków profilaktycznych, będą stanowić dla nich przychód ze stosunku pracy, zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż monet obcych podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że umowy sprzedaży monet wykonanych ze złota dewizowego nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako umowy sprzedaży walut obcych.

Czy usługi pośrednictwa w dostawie złota inwestycyjnego podlegają zwolnieniu VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) usługi pośrednictwa w handlu złotem inwestycyjnym, świadczone przez wnioskodawcę na rzecz spółki prowadzącej działalność kantorową, są zwolnione z opodatkowania VAT.

Czy prywatna nauka pływania może być zwolniona z podatku VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nauka pływania prowadzona przez osoby fizyczne nie jest zwolniona z podatku VAT, pomimo jej znaczenia dla bezpieczeństwa i zdrowia.

Czy fundacja może uniknąć obowiązku korzystania z kasy rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że fundacja, która świadczy odpłatne usługi terapeutyczne dla dzieci i otrzymuje zapłatę na rachunek bankowy, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. 

Czy stowarzyszenie jest zwolnione z CIT w przypadku przeznaczenia otrzymanych środków na cele statutowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stowarzyszenie ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do dochodów z opłat od lokatorów, ponieważ przeznacza je na cele statutowe.

Czy wynajem lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe najemcy korzysta ze zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wynajem lokalu mieszkalnego realizowany na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych, realizowany we własnym imieniu i na własny rachunek, podlega zwolnieniu z opodatkowania od podatku od towarów i usług (VAT).

Czy można skorzystać ze zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości i spłacie kredytu na inną nieruchomość?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wydatkowania całej kwoty przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę ww. kredytu, to dochód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy dotacje otrzymywane z Urzędu Marszałkowskiego powinny być opodatkowane podatkiem PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymywane z Urzędu Marszałkowskiego dotacje, stanowiące dopłaty do sprzedaży biletów ulgowych winny korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej stanowiącej część gospodarstwa rolnego jest zwolniona z podatku CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości rolnej, będącej częścią gospodarstwa rolnego, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Czy otrzymanie dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolnione z podatku dochodowego? Czy wydatki ze środków z dotacji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor KIS potwierdził, że środki dofinansowania korzystają z zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a poniesione wydatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli ich wartość jednostkowa nie przekracza 10 000 zł.

Czy spółka może skorzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży lokali mieszkalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych przez spółkę, na które nie zostaną poniesione nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej lokalu, podlega zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Czy wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków daje prawo do zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność związana z wykonywaniem świadectw charakterystyki energetycznej budynków, niebędąca doradztwem technicznym, daje prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1-12 ustawy o VAT, o ile wartość sprzedaży nie przekroczy określonego limitu.

Czy zadośćuczynienie otrzymane na podstawie ugody sądowej jest zwolnione z podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził zwolnienie z opodatkowania przyznanego na podstawie ugody sądowej zadośćuczynienia z tytułu publicznego pomówienia oraz naruszenia nietykalności cielesnej.

Czy udzielenie pożyczki przez spółkę - podatnika VAT, podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że spółka z o.o. z tytułu udzielonej Pożyczki występuje w roli podatnika VAT i w konsekwencji czynność udzielenia przez nią na rzecz innej spółki pożyczki stanowi usługę objętą zakresem podatku od towarów i usług, kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającą zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych po remoncie korzysta ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych nabytych z rynku wtórnego, które są starsze niż 2 lata i wykorzystane do celów odsprzedaży jako towary handlowe, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, nawet jeśli wydatki remontowe przekroczą 30% wartości początkowej danego lokalu. Jednak nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących koszty remontu.

Czy osoba przeprowadzająca się do Polski z zagranicy może skorzystać z ulgi na powrót?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że wnioskodawca, który przeprowadził się do Polski z Białorusi, nie spełnił warunków wskazanych w art. 21 ust. 43 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, nie przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi na powrót, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 ww. ustawy.

Czy bonus wakacyjny dla pracowników jest zwolniony z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że świadczenie w postaci bonusu wakacyjnego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do obowiązującego w skali roku limitu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 oraz art. 52l pkt 3 ustawy o PIT.

Czy usługi pensjonatu dla koni są zwolnione z VAT dla rolnika ryczałtowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że działalność rolnika ryczałtowego prowadzącego usługi pensjonatu dla koni spełnia warunki zwolnienia VAT. 

Czy sprzedaż nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą jest zwolniona z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z opodatkowania VAT, jeśli była wykorzystywana w prowadzeniu działalności gospodarczej i nie poniesiono nakładów na jej ulepszenie.

Czy zwrot kosztów przejazdu samochodem elektrycznym podlega zwolnieniu od zapłaty PIT?

Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przy zwrocie kosztów podróży służbowej samochodem elektrycznym, nie obowiązuje ograniczenie dotyczące iloczynu przejechanych kilometrów i stawki za kilometr, jak to ma miejsce w przypadku samochodów spalinowych.

Czy sprzedaż licytacyjna nieruchomości jest opodatkowana VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. 

Czy przekazanie darowizny nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana umowa darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego dla syna Wnioskodawczyni przed upływem 5 lat od zakupu udziału ½ nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy darowizna rzeczowa otrzymana przez stowarzyszenie może być uznana jako przychód zwolniony z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) otrzymaną darowiznę rzeczową należy najpierw ująć jako przychód podlegający opodatkowaniu, a dopiero po sprzedaży rzeczy wykazać jako dochód zwolniony z CIT.

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku od towarów i usług to będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, do zapłaty którego będzie zobowiązany kupujący. Z kolei jeżeli zainteresowani zdecydują się na złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług i na skuteczną rezygnację ze zwolnienia, od VAT, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy wynagrodzenie Indywidualnego Kontraktora ONZ jest zwolnione od podatku dochodowego?

W odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące zwolnienia podatkowego dla wynagrodzenia Indywidualnego Kontraktora ONZ, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że podlega ono zwolnieniu podatkowemu. Interpretacja ta dotyczy osoby, która jako konsultant współpracuje z Agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ramach projektu związanego z ochroną warstwy ozonowej w Pakistanie.

Czy wynagrodzenie finansowane z budżetu ONZ jest zwolnione z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że wynagrodzenia otrzymywane przez osoby zatrudnione na podstawie umów z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) są zwolnione z podatku dochodowego, pod warunkiem łącznego spełnienia przesłanek z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

Czy inwestycje w monitoring i klimatyzację po sprzedaży działki podlegają uldze podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że sprzedaż działki i chęć inwestowania uzyskanego dochodu w montaż monitoringu wokół domu oraz klimatyzację z funkcją ogrzewania są traktowane jako cele związane z mieszkaniem.

Czy stypendia dla studentów z Ukrainy są zwolnione z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że stypendia wypłacane w ramach specjalnego programu stypendialnego dla studentów i naukowców z Ukrainy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wartość darowizny sauny i siłowni na rzecz wspólnoty mieszkaniowej jest zwolniona z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione z podatku, pod warunkiem że są przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. 

Czy sprzedaż wydzierżawionej nieruchomości jest zwolniona z VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana sprzedaż wydzierżawionej wcześniej nieruchomości jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, w związku z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniony z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży 1/2 nieruchomości otrzymanej przez podatnika w darowiźnie od rodziców, przeznaczony zostanie w całości na zakup lokalu mieszkalnego na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, to środki na to przeznaczone są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zwolnienie to przysługuje również wtedy, gdy nabyte mieszkanie czasowo zostanie wynajęte osobie trzeciej.

Czy otrzymane odsetki od nieterminowej wypłaty należności są zwolnione z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że otrzymane od kancelarii komorniczej odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty należności mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż ziemi rolnej bez zmiany jej charakteru rolniczego wymaga opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż ziemi rolnej przez wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ działka była używana rolniczo, a sprzedaż ta, nie spowodowała utraty charakteru rolnego gruntu.

Czy świadczenie małżeńskie z USA jest zwolnione z PIT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie małżeńskie otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych przez polskiego rezydenta podatkowego jest zwolnione z opodatkowania w Polsce.

REKLAMA