Czy można odliczyć wydatki na zabudowę tarasu w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
Zabudowa tarasu a ulga termomodernizacyjna
Wnioskodawca będący współwłaścicielem domu mieszkalnego w zabudowie szeregowej planuje dokonać przedsięwzięcia polegającego na zabudowie tarasu. W ramach tej inwestycji zamierza dokonać zmian termomodernizacyjnych polegających na zadaszeniu tarasu konstrukcją aluminiową pokrytą od góry poliwęglanem komorowym. Przednia ściana tarasu zostanie zamknięta szkłem hartowanym, natomiast trzy pozostałe ściany będą integralną częścią struktury budynku. W wyniku tych działań mężczyzna przewiduje znaczną redukcję strat ciepła z budynku mieszkalnego poprzez drzwi balkonowe i okna.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy będzie mógł odliczyć wydatki związane z inwestycją od dochodu, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o PIT.
Podatnik był zdania, że ma prawo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć poniesione koszty od dochodu, jeśli wykona planowane przedsięwzięcie i będzie posiadał dokumenty potwierdzające dokonanie tych wydatków.
Brak możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że podatnikowi nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT oraz rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Zaznaczył, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Ponadto, organ podkreślił, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Co więcej, każdy ze współwłaścicieli ma prawo odliczyć całość poniesionych przez siebie wydatków, a ich wysokość ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. i wyłącznie w zakresie tych wydatków, podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że planowane przedsięwzięcie polegające na zabudowie tarasu, którego celem będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania budynku może spowodować zmniejszenie strat ciepła, jednakże wydatki ponoszone na zabudowę tarasu nie mieszą się w katalogu, który zawarty został w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. W konkluzji, KIS stwierdziła, że w związku z planowanym przedsięwzięciem podatnikowi nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia ww. wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej wskazanej w art. 26h ustawy o PIT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.