REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie domu kwalifikują się do zwolnienia z podatku dochodowego?

wymiana okien remont majster praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wykończeniem domu mogą być uznane za kwalifikujące się do zwolnienia z podatku dochodowego, natomiast wydatki związane z wyposażeniem domu nie.

Wydatki na wykończenie i wyposażenie domu a zwolnienie z podatku

Podatnik zawarł umowę deweloperską na zakup domu jednorodzinnego, finansowanego kredytem hipotecznym na kwotę 910.000 zł. Otrzymał również w darowiźnie mieszkanie od swojej matki, które następnie sprzedał za 630.000 zł. Z tej kwoty spłacił część kredytu hipotecznego (455.000 zł), a pozostałą część (175.000 zł) wydał na wykończenie i wyposażenie domu. Wnioskodawca, mając wątpliwości co do zakwalifikowania niektórych wydatków jako "wydatków na cele mieszkaniowe", zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

REKLAMA

Wnioskodawca pytał, czy wydatki takie jak odwiert studni głębinowej, uzdatniacz wody, zestaw filtrujący do wody, klimatyzacja, meble, rolety, lustra, stół obiadowy, krzesła i inne wyposażenie domu mogą być uznane za wydatki na cele mieszkaniowe i tym samym kwalifikować się do zwolnienia od podatku dochodowego. Podkreślił, że wszystkie wymienione pozycje, jego zdaniem, kwalifikują się do takiego zwolnienia.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

W odpowiedzi, organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, pod warunkiem że środki uzyskane ze sprzedaży zostaną wydatkowane na własne cele mieszkaniowe. Podstawowym kryterium decydującym o możliwości skorzystania z tego zwolnienia jest przeznaczenie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w określonym terminie.

Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował każdą z pozycji wydatków pod kątem ich związku z własnymi celami mieszkaniowymi wnioskodawcy. Wyjaśnił, że nie wszystkie wydatki wymienione przez wnioskodawcę kwalifikują się do zwolnienia. W szczególności zwrócił uwagę, że wydatki na wykończenie (np. instalacje, lustra przymocowane do ściany) mogą być uznane za kwalifikujące się do zwolnienia, natomiast wydatki na wyposażenie (np. meble, toaletka, stół, krzesła) nie mieszczą się w definicji wydatków na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS podkreśliła, że w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego, podatnik musi nie tylko wykazać, że wydatki zostały poniesione na własne cele mieszkaniowe, ale również przedstawić odpowiednie dowody, takie jak faktury VAT, które bezpośrednio wiążą wydatki z osobą wnioskującą o zwolnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.499.2023.3.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA