REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy refundacja kosztów najmu mieszkania w związku z przeniesieniem służbowym jest zwolniona z podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że refundacja kosztów najmu mieszkania z tytułu przeniesienia służbowego do innej miejscowości niż miejsce zamieszkania korzysta ze zwolnienia do wartości 500 zł miesięcznie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie domu kwalifikują się do zwolnienia z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wykończeniem domu mogą być uznane za kwalifikujące się do zwolnienia z podatku dochodowego, natomiast wydatki związane z wyposażeniem domu nie.

Czy darowizna mieszkania od rodziny zastępczej jest objęta ulgami podatkowymi?

W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.

Czy sprzedaż zagranicznej nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zyski uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.

REKLAMA

Czy spółka musi pobierać zaliczki na PIT od zleceniobiorców za nieodpłatne udostępnienie mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów zleceniobiorców z tytułu nieodpłatnego udostępniania im mieszkania.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych po remoncie korzysta ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych nabytych z rynku wtórnego, które są starsze niż 2 lata i wykorzystane do celów odsprzedaży jako towary handlowe, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, nawet jeśli wydatki remontowe przekroczą 30% wartości początkowej danego lokalu. Jednak nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących koszty remontu.

Czy sprzedaż mieszkania nabytego w spadku podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie mieszkania otrzymanego w spadku przez wnioskodawcę, przed upływem 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia mieszkania przez jego matkę (również w spadku), będzie stanowiło źródło przychodu opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy podatnik posiadający trzy inne mieszkania może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nawet jeśli posiada inne nieruchomości.

REKLAMA

Czy osoba fizyczna może rozliczać podatek z najmu krótkoterminowego w formie ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni ma możliwość rozliczenia podatku z tytułu najmu krótkoterminowego w formie ryczałtu jako osoba fizyczna.

Czy sprzedaż mieszkania sprawi, że przedsiębiorca stanie się płatnikiem podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że transakcja sprzedaży mieszkania, które wchodziło w skład przedsiębiorstwa, nie powinna sprawić, że Wnioskodawca stanie się czynnym podatnikiem VAT. Uwarunkowane jest to tym, że mieszkanie nie było towarem handlowym tylko środkiem trwałym w działalności i nie było zakupione z myślą o szybkiej odsprzedaży z zyskiem.

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej generuje przychód podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, używanego w działalności gospodarczej. Według organu, z uwagi na spełnienie warunków z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, sprzedaż lokalu nie rodzi obowiązku podatkowego dla wnioskodawcy.

Czy sprzedaż mieszkania przed rokiem od zakupu wyklucza prawo do ulgi mieszkaniowej?

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnicy, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem roku od jego zakupu, mogą nadal skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W interpretacji stwierdzono, że przeznaczenie uzyskanych środków pieniężnych z wcześniejszej sprzedaży działki na zakup mieszkania jest uznawane za realizację celów mieszkaniowych. Dodatkowo, brak jest określenia minimalnego czasu zamieszkania, czy posiadania mieszkania w przepisach podatkowych.  

Czy wynajem krótkoterminowy mieszkania stanowi źródło przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z która wynajem krótkoterminowy przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powinien być zaliczany do źródła przychodów określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozwój mieszkalnictwa socjalnego dla obywateli Ukrainy. Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT?

Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym odliczenia VAT związanego z projektem rozwoju mieszkalnictwa socjalnego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swoim stanowisku stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją projektu. Artykuł omawia szczegóły interpretacji KIS.

Czy można wprowadzić prywatne mieszkanie do działalności gospodarczej jako towar handlowy?

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zajął stanowisko w sprawie skutków podatkowych wynikających z wniesienia prywatnie zakupionego mieszkania do działalności gospodarczej jako towaru handlowego. W skrócie, Dyrektor KIS uznał, że takie działanie jest prawidłowe pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Czy otrzymanie zwrotu nakładów na mieszkanie konkubenta jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

W artykule omawiane jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie zwrotu nakładów na Mieszkanie Konkubenta. Wnioskodawca, osoba nieposiadająca ograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce, otrzymał pierwszą ratę zwrotu nakładów i zwrócił się do KIS o potwierdzenie, czy te raty stanowią dla niego przychód podlegający opodatkowaniu. KIS stwierdziła, że otrzymanie zwrotu nie stanowi przychodu na gruncie podatku PIT, co ma istotne znaczenie dla Wnioskodawcy w uniknięciu dodatkowych obciążeń podatkowych.

Czy wydatek na działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania może kosztem podatkowym na cele mieszkaniowe?

Interpretacja KIS z dnia 14 czerwca 2023 r. dotyczyła możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca, który zakupił działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania, zapytał, czy może skorzystać z ulgi. Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, podkreślając kluczowe znaczenie chronologii zdarzeń.

Czy można rozliczyć wynajem krótkoterminowy jako najem prywatny?

Jak powinna opodatkować swój dochód osoba prywatna wynajmująca mieszkanie na krótki okres, a dochód z tego tytułu nie stanowi jej głównego źródła utrzymania? Według dyrektora KIS taki dochód powinien być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA