Czy sprzedaż mieszkania sprawi, że przedsiębiorca stanie się płatnikiem podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż nieruchomości przez osobę prywatną
- Wnioskodawca nie uzyska statusu czynnego płatnika podatku VAT
- Podsumowanie
Sprzedaż nieruchomości przez osobę prywatną
Mężczyzna składający wniosek prowadzi działalność gospodarczą, która polega na wynajmie mieszkań. Wnioskodawca zakupił lokal spółdzielczy , który został wprowadzony do ewidencji wartości środków trwałych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W późniejszym czasie, lokal został przekształcony na odrębną własność.. W lutym 2023 r. lokal został wyłączony ze środków trwałych, a następnie sprzedany przez Wnioskodawcę, jako przez osobę prywatną.
REKLAMA
Lokal był użytkowany powyżej 5 lat oraz był wynajmowany jako lokal mieszkalny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z tym, do Dyrektora KIS zostało skierowane pytanie: Czy w konsekwencji sprzedaży mieszkania Wnioskodawca stanie się czynnym płatnikiem podatku VAT?
Wnioskodawca nie uzyska statusu czynnego płatnika podatku VAT
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż ww. mieszkania nie sprawi, że Wnioskodawca uzyska status czynnego płatnika podatku VAT. Argumentowano to tym, że mieszkanie było traktowane jako środek trwały w działalności gospodarczej, a nie jako towar handlowy. Oznacza to, że nie było ono zakupione z zamiarem szybkiej odsprzedaży w celu osiągnięcia zysku.
"Jak wynika z opisu sprawy najpóźniej pierwsze zasiedlenie mieszkania miało miejsce 26 czerwca 2017 r., tj. w dacie kiedy Pan to mieszkanie nabył. Jednocześnie wskazał Pan, że w okresie 2 lat przed sprzedażą lokalu, która miała miejsce w 2023 r. nie ponosił Pan wydatków na jego ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% jego wartości początkowej. Z uwagi na to, że sprzedaż wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wartości tej sprzedaży, na art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy, nie wlicza się wartości sprzedaży, której osiągnięcie zobowiązuje do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Tym samym sprzedaż przez Pana lokalu mieszkalnego, która objęta jest zwolnieniem od podatku nie powoduje obowiązku zarejestrowania się dla potrzeb podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, pod warunkiem że nie dokonuje Pan żadnych czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że sprzedaż mieszkania przez Wnioskodawcę nie spowoduje zmiany jego statusu na czynnego płatnika podatku VAT. Mieszkanie było traktowane jako środek trwały w działalności gospodarczej i nie spełniało kryteriów towaru handlowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.