REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż lokalu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy remont lokalu wpływa na podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie tej nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie lokalu powinien być naliczany od wartości rynkowej nieruchomości na dzień dokonania transakcji, niezależnie od dokonanych przez najemcę ulepszeń.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych to przychód z działalności gospodarczej czy z odpłatnego zbycia nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Czy sprzedaż mieszkania sprawi, że przedsiębiorca stanie się płatnikiem podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że transakcja sprzedaży mieszkania, które wchodziło w skład przedsiębiorstwa, nie powinna sprawić, że Wnioskodawca stanie się czynnym podatnikiem VAT. Uwarunkowane jest to tym, że mieszkanie nie było towarem handlowym tylko środkiem trwałym w działalności i nie było zakupione z myślą o szybkiej odsprzedaży z zyskiem.

Czy sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej stanowi przychód z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację odnośnie opodatkowania sprzedaży mieszkań wykorzystywanych wcześniej w działalności gospodarczej. Dochody z takich transakcji nie są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, lecz jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, potwierdza organ podatkowy. To istotna interpretacja, wyjaśniająca opodatkowanie transakcji nieruchomości w kontekście działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż lokalu użytkowego przez gminę jest zwolniona z VAT?

Gmina planuje sprzedaż długoletnio wynajmowanego lokalu użytkowego, co rodzi pytanie dotyczące obowiązku doliczenia podatku VAT. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła odpowiedzi, w której stwierdzono, że sprzedaż tego lokalu będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Dla gminy oznacza to brak konieczności doliczania 23% podatku VAT do ceny sprzedaży, natomiast organy administracji skarbowej powinny zaakceptować to zwolnienie.

Czy sprzedaż nieruchomości wpłynie na limit zwolnienia podmiotowego z VAT?

Omawiamy kwestię zwolnienia podmiotowego z VAT w kontekście sprzedaży nieruchomości przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy sprzedaż wpłynie na limit 200 tysięcy uprawniający do zwolnienia? Odpowiedź KIS oraz argumenty spółki w tej sprawie. Czy transakcja jest uznawana za pomocniczą? Czy wpływ ma fakt, że nieruchomość była wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego po przekształceniu formy własności jest opodatkowane podatkiem PIT?

Podatnik, który nabył lokal mieszkalny w wyniku licytacji komorniczej, zadał pytanie dotyczące opodatkowania planowanego zbycia nieruchomości. Organ administracji skarbowej odpowiedział, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego w 2023 roku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. Interpretacja ta opiera się na 5-letnim okresie nabycia, który został spełniony, mimo przekształcenia formy własności w 2018 roku. To oznacza, że podatnik uniknie obowiązku płacenia podatku od zbycia nieruchomości.

Dochód ze zbycia lokalu i udziału we własności nieruchomości gruntowej - opodatkowanie czy zwolnienie? - Interpretacja KIS

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, że dochód ze zbycia lokalu wraz z udziałem we własności nieruchomości gruntowej może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem, że jest przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

REKLAMA

REKLAMA