REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości wpłynie na limit zwolnienia podmiotowego z VAT?

Czy sprzedaż nieruchomości wpłynie na limit zwolnienia podmiotowego z VAT?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Omawiamy kwestię zwolnienia podmiotowego z VAT w kontekście sprzedaży nieruchomości przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy sprzedaż wpłynie na limit 200 tysięcy uprawniający do zwolnienia? Odpowiedź KIS oraz argumenty spółki w tej sprawie. Czy transakcja jest uznawana za pomocniczą? Czy wpływ ma fakt, że nieruchomość była wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana? Dowiedz się więcej na ten temat.

Limit zwolnienia podmiotowego a VAT

Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Spółka zajmuje się kupnem, sprzedażą, wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Posiada trzy nieruchomości mieszkalne oraz przyczepę kempingową, które obecnie są wynajmowane. Spółka nabyła lokal mieszkalny w 2019 roku, który wynajmuje od 2020 roku. Planuje sprzedać ten lokal po zakończeniu umowy najmu w 2023 roku. Nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana podatkowo do 2022 roku. Spółka zastanawia się, czy sprzedaż tej nieruchomości wpłynie na limit 200 tysięcy, który uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Według stanowiska Spółki, sprzedaż nieruchomości nie powinna być wliczana do limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT. Argumentują oni, że handel nieruchomościami nie jest podstawową działalnością Spółki, a sprzedaż jest spowodowana obecnym stanem rynku. Zatem Spółka uważa sprzedaż za transakcję pomocniczą, która nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego.

Ponadto, Spółka twierdzi, że sprzedaż nieruchomości nie będzie wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego z VAT, ponieważ nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana. Spółka powołuje się na przepis art. 113 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, który mówi, że do limitu nie wlicza się dostawy środków trwałych będących w ewidencji.

Sprzedaż nieruchomości nie będzie wliczana do limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT

Wnioskodawca otrzymał odpowiedź od KIS, że sprzedaż nieruchomości nie będzie wliczana do limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT. Organ administracji skarbowej przyjął stanowisko Spółki, że sprzedaż jest transakcją pomocniczą, nie związaną z podstawową działalnością. Ponadto, organ potwierdził, że sprzedaż nie będzie wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego ze względu na to, że nieruchomość była wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana. Wnioskodawca może zatem sprzedać nieruchomość i nie przekroczyć limitu 200 tysięcy uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.307.2023.1.WN

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA