REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonkowie jako odrębni podatnicy VAT. Jak są traktowani przez fiskusa?

Czy małżonkowie prowadzący odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze są traktowani jako odrębni podatnicy VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie jako odrębni podatnicy VAT. Zdaniem fiskusa, jeżeli małżonkowie prowadzą odrębną działalność gospodarczą, są traktowani jako osobne podmioty podatkowe. Transakcje między nimi powinny być dokumentowane fakturami VAT i opodatkowane odpowiednią stawką. Artykuł analizuje również możliwość dokonywania transakcji pomiędzy małżonkami w ramach ich działalności, pod warunkiem, że są one zgodne ze standardami rynkowymi.

Czy małżonkowie prowadzący odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze są traktowani jako odrębni podatnicy VAT?

Podatnik planuje założyć jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 8,5% w zakresie świadczenia usług spedycyjnych oraz pośrednictwa w interesach. Jednocześnie jego żona prowadzi od 2015 roku jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług spedycyjnych i transportowych, opodatkowaną metodą liniową. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, a żona kontynuuje prowadzenie swojej działalności na dotychczasowych zasadach. Planowane jest, że podatnik będzie świadczył usługi spedycyjne i pośrednictwa na rzecz żony, wystawiając faktury VAT. Pytanie dotyczyło tego, czy podatnik będzie traktowany jako odrębny podatnik VAT, czy jako małżonek - osoba fizyczna.

REKLAMA

Małżonkowie prowadzą odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze, to każdy z nich jest traktowany jako odrębny podatnik VAT

Według organu odpowiedzialnego za wydawanie interpretacji podatkowych, jeżeli małżonkowie prowadzą odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze, to każdy z nich jest traktowany jako odrębny podatnik VAT. Transakcje między nimi powinny być traktowane jako odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług, co wymaga udokumentowania ich fakturami VAT i opodatkowania odpowiednią stawką podatku. Na gruncie podatku VAT małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy, pomimo istniejącej wspólności majątkowej. Ponadto, możliwe jest dokonywanie transakcji pomiędzy małżonkami w ramach odrębnie prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że dotyczą one sfery objętej zakresem tej działalności i są wyceniane zgodnie ze standardami rynkowymi.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji podatkowej wynika, że jeżeli małżonkowie prowadzą odrębną jednoosobową działalność gospodarczą, to każdy z nich jest traktowany jako odrębny podatnik VAT. Transakcje między nimi powinny być dokumentowane fakturami VAT i opodatkowane odpowiednią stawką. Małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy na gruncie podatku VAT, mimo istniejącej wspólności majątkowej. Możliwe jest również dokonywanie transakcji pomiędzy małżonkami w ramach odrębnie prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli dotyczą sfery objętej zakresem tej działalności i są wyceniane zgodnie ze standardami rynkowymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.213.2023.4.LK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA