Czy napiwki w restauracjach powinny być opodatkowane VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy napiwki nie powinny być wliczone do obrotu spółki, a w konsekwencji nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?
- Napiwki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT
Czy napiwki nie powinny być wliczone do obrotu spółki, a w konsekwencji nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?
Opis stanu faktycznego: Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność w zakresie usług restauracyjnych w wynajmowanym lokalu użytkowym. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka świadczy swoje usługi zarówno dla klientów indywidualnych (osób fizycznych) jak i firm (osób prawnych), krajowych i zagranicznych (dalej "Klient").
REKLAMA
REKLAMA
Usługi kelnerskie świadczone w restauracji Spółka zleca zewnętrznemu podmiotowi - spółce z o.o. ("Kontrahent"), który zapewnia pełną obsługę kelnerską (na podstawie zawieranych umów współpracy, umów o dzieło, umów o pracę z podwykonawcami).
Zgodnie z zawartą umową współpracy cała kwota napiwków ma trafiać do Kontrahenta zapewniającego obsługę kelnerską - poprzez swoich kontrahentów. Napiwki przy co najmniej dwóch osobach są obligatoryjne. Obecnie cała sprzedaż Spółki ewidencjonowana jest na urządzeniach fiskalnych, niezależnie od tego, czy jest to sprzedaż na rzecz osób fizycznych czy prawnych, dlatego każda wykonana usługa, czy sprzedany towar potwierdzone są paragonem fiskalnym.
Usługi oferowane Klientom rozliczane są w oparciu o ogólnodostępny cennik (menu) lub z umów (imprezy zorganizowane) z Klientem, w oparciu o te umowy. Kwoty te zawierają w sobie podatek VAT naliczony zgodnie z obowiązującymi w danym czasie przepisami.
Praktyka oraz powszechny zwyczaj obowiązujący w branży gastronomicznej, w której działa Spółka, wiąże się z częstym zostawianiem przez klientów napiwków dla kelnerów.
REKLAMA
Oznacza to, że klient może zostawić napiwek: (i) w gotówce, np. nie odbierając całej wydanej reszty, bądź uprzedzając, aby reszta została wydana do odpowiedniej kwoty wyższej niż kwota wskazana na rachunku za zakupioną usługę, (ii) w ramach płatności kartą płatniczą/kredytową.
Dla celów podatku VAT, Spółka opodatkowuje napiwki stawką 23% traktując kwotę udzielonego przez gościa napiwku jako kwotę brutto, tj. uwzględniającą podatek VAT rozpoznawany przez Spółkę jako VAT należny. Spółka ewidencjonuje napiwki na kasach fiskalnych oraz fakturach VAT. Spółka ma wątpliwości, czy takie podejście jest prawidłowe.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego: Wskazali Państwo, że napiwki są obowiązkowe bez względu na ilość osób. Napiwek jest obowiązkowy i wynosi 10% wartości zamówienia. Informacja w tym zakresie jest zamieszczona w karcie. Napiwek jest obowiązkowy również w przypadku obsługi jednego klienta. Napiwki są przekazywane firmie zewnętrznej, która zapewnia świadczenie usług kelnerskich dla lokalu. Spółka nie wyszczególnia konkretnych napiwków i nie przypisuje ich do konkretnych osób.
Spółka nie wskazuje kontrahentowi jaka konkretnie kwota napiwku jest należna dla konkretnego kelnera oraz czy napiwek był dobrowolny czy obligatoryjny.
Spółka nie ma możliwości przypisania kwoty napiwku do konkretnego kelnera w przypadku płatności rachunku wraz z napiwkiem kartą płatniczą lub kredytową.
Napiwki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT
Zdaniem Krajowej Izby Skarbowej: W sprawie będącej przedmiotem wniosku otrzymywane przez Spółkę napiwki - nie stanowią przejawu dobrowolnej zapłaty za skorzystanie z usług restauracyjnych. Napiwki w tym przypadku nie są uznaniowym, dobrowolnym świadczeniem pieniężnym, którego nie można rozpatrywać w kategoriach kwoty należnej za wykonaną usługę, gdyż wynikają z cennika i są uzależnione od wartości zamówienia. Spółka do ceny zamówienia jakie realizuje dolicza kwotę, którą Klient Restauracji jest obowiązany dodatkowo zapłacić. Wpłaty tej Klient dokonuje na rzecz Restauracji. Tym samym bez zapłaty kwoty zamówienia powiększonego o "napiwek" usługa nie byłaby przez Spółkę wyświadczona. Nie można zatem wskazać, że wpłacane przez Klientów kwoty, z góry narzucone przez Spółkę, nie są powiązane ze świadczeniem przez Państwa usług. Zgodnie natomiast z art. 29a ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę otrzymaną za wykonaną usługę, w tym przypadku usługę restauracyjną. Późniejsze przekazanie, zgodnie z zawartą umową z Kontrahentem "napiwków", nie ma wpływu na opisaną przez Państwa sytuację, gdyż wpłacone przez Klienta środki nie stanowią wpłat dobrowolnych, zatem należy je traktować jako wynagrodzenie za usługę restauracyjną.
Z uwagi na powołane powyżej przepisy oraz przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że pomiędzy otrzymanymi napiwkami, a usługami świadczonymi przez Restauracje na rzecz Klientów, tj. usługami restauracyjnymi istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowo-skutkowym. Zatem kwota otrzymanych napiwków stanowi rzeczywiste dodatkowe wynagrodzenie za usługi świadczone na rzecz Klientów.
Otrzymywane przez Państwa napiwki, należne Państwu z tytułu obsługi restauracyjnej określonej w oparciu o ogólnodostępny cennik (menu) wysokości lub z umowy (imprezy zorganizowane) są konsekwencją wykonania określonego świadczenia przez Państwa. Tym samym, otrzymywane przez Państwa napiwki stanowią element wynagrodzenia jaki Państwo otrzymują od Klientów w zamian za świadczenie usług restauracyjnych, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i które podlegają opodatkowaniu, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Podsumowując, należne Państwu wynagrodzenie wraz z kwotą otrzymywanych napiwków z tytułu świadczenia usług restauracyjnych, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, na tych samych zasadach jak usługa zasadnicza. Tym samym napiwki te powinny być wliczone do obrotu Państwa sprzedaży, o którym mowa w art. 29a ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.