REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy napiwki w restauracjach powinny być opodatkowane VAT?

Czy napiwki zostawiane przez klientów podlegają VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus zajął się kwestią opodatkowania napiwków w restauracjach. Spółka prowadząca restaurację twierdzi, że napiwki nie powinny być uwzględniane w obrocie firmy i nie podlegają opodatkowaniu. Czy spółka może bezpiecznie kontynuować swoją dotychczasową praktykę? Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej.

Czy napiwki nie powinny być wliczone do obrotu spółki, a w konsekwencji nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Opis stanu faktycznego: Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność w zakresie usług restauracyjnych w wynajmowanym lokalu użytkowym. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka świadczy swoje usługi zarówno dla klientów indywidualnych (osób fizycznych) jak i firm (osób prawnych), krajowych i zagranicznych (dalej "Klient").

REKLAMA

REKLAMA

Usługi kelnerskie świadczone w restauracji Spółka zleca zewnętrznemu podmiotowi - spółce z o.o. ("Kontrahent"), który zapewnia pełną obsługę kelnerską (na podstawie zawieranych umów współpracy, umów o dzieło, umów o pracę z podwykonawcami).

Zgodnie z zawartą umową współpracy cała kwota napiwków ma trafiać do Kontrahenta zapewniającego obsługę kelnerską - poprzez swoich kontrahentów. Napiwki przy co najmniej dwóch osobach są obligatoryjne. Obecnie cała sprzedaż Spółki ewidencjonowana jest na urządzeniach fiskalnych, niezależnie od tego, czy jest to sprzedaż na rzecz osób fizycznych czy prawnych, dlatego każda wykonana usługa, czy sprzedany towar potwierdzone są paragonem fiskalnym.

Usługi oferowane Klientom rozliczane są w oparciu o ogólnodostępny cennik (menu) lub z umów (imprezy zorganizowane) z Klientem, w oparciu o te umowy. Kwoty te zawierają w sobie podatek VAT naliczony zgodnie z obowiązującymi w danym czasie przepisami.

Praktyka oraz powszechny zwyczaj obowiązujący w branży gastronomicznej, w której działa Spółka, wiąże się z częstym zostawianiem przez klientów napiwków dla kelnerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oznacza to, że klient może zostawić napiwek: (i) w gotówce, np. nie odbierając całej wydanej reszty, bądź uprzedzając, aby reszta została wydana do odpowiedniej kwoty wyższej niż kwota wskazana na rachunku za zakupioną usługę, (ii) w ramach płatności kartą płatniczą/kredytową.

Dla celów podatku VAT, Spółka opodatkowuje napiwki stawką 23% traktując kwotę udzielonego przez gościa napiwku jako kwotę brutto, tj. uwzględniającą podatek VAT rozpoznawany przez Spółkę jako VAT należny. Spółka ewidencjonuje napiwki na kasach fiskalnych oraz fakturach VAT. Spółka ma wątpliwości, czy takie podejście jest prawidłowe.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego: Wskazali Państwo, że napiwki są obowiązkowe bez względu na ilość osób. Napiwek jest obowiązkowy i wynosi 10% wartości zamówienia. Informacja w tym zakresie jest zamieszczona w karcie. Napiwek jest obowiązkowy również w przypadku obsługi jednego klienta. Napiwki są przekazywane firmie zewnętrznej, która zapewnia świadczenie usług kelnerskich dla lokalu. Spółka nie wyszczególnia konkretnych napiwków i nie przypisuje ich do konkretnych osób.

Spółka nie wskazuje kontrahentowi jaka konkretnie kwota napiwku jest należna dla konkretnego kelnera oraz czy napiwek był dobrowolny czy obligatoryjny.

Spółka nie ma możliwości przypisania kwoty napiwku do konkretnego kelnera w przypadku płatności rachunku wraz z napiwkiem kartą płatniczą lub kredytową.

Napiwki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT

Zdaniem Krajowej Izby Skarbowej: W sprawie będącej przedmiotem wniosku otrzymywane przez Spółkę napiwki - nie stanowią przejawu dobrowolnej zapłaty za skorzystanie z usług restauracyjnych. Napiwki w tym przypadku nie są uznaniowym, dobrowolnym świadczeniem pieniężnym, którego nie można rozpatrywać w kategoriach kwoty należnej za wykonaną usługę, gdyż wynikają z cennika i są uzależnione od wartości zamówienia. Spółka do ceny zamówienia jakie realizuje dolicza kwotę, którą Klient Restauracji jest obowiązany dodatkowo zapłacić. Wpłaty tej Klient dokonuje na rzecz Restauracji. Tym samym bez zapłaty kwoty zamówienia powiększonego o "napiwek" usługa nie byłaby przez Spółkę wyświadczona. Nie można zatem wskazać, że wpłacane przez Klientów kwoty, z góry narzucone przez Spółkę, nie są powiązane ze świadczeniem przez Państwa usług. Zgodnie natomiast z art. 29a ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę otrzymaną za wykonaną usługę, w tym przypadku usługę restauracyjną. Późniejsze przekazanie, zgodnie z zawartą umową z Kontrahentem "napiwków", nie ma wpływu na opisaną przez Państwa sytuację, gdyż wpłacone przez Klienta środki nie stanowią wpłat dobrowolnych, zatem należy je traktować jako wynagrodzenie za usługę restauracyjną.

Z uwagi na powołane powyżej przepisy oraz przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że pomiędzy otrzymanymi napiwkami, a usługami świadczonymi przez Restauracje na rzecz Klientów, tj. usługami restauracyjnymi istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowo-skutkowym. Zatem kwota otrzymanych napiwków stanowi rzeczywiste dodatkowe wynagrodzenie za usługi świadczone na rzecz Klientów.

Otrzymywane przez Państwa napiwki, należne Państwu z tytułu obsługi restauracyjnej określonej w oparciu o ogólnodostępny cennik (menu) wysokości lub z umowy (imprezy zorganizowane) są konsekwencją wykonania określonego świadczenia przez Państwa. Tym samym, otrzymywane przez Państwa napiwki stanowią element wynagrodzenia jaki Państwo otrzymują od Klientów w zamian za świadczenie usług restauracyjnych, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i które podlegają opodatkowaniu, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podsumowując, należne Państwu wynagrodzenie wraz z kwotą otrzymywanych napiwków z tytułu świadczenia usług restauracyjnych, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, na tych samych zasadach jak usługa zasadnicza. Tym samym napiwki te powinny być wliczone do obrotu Państwa sprzedaży, o którym mowa w art. 29a ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.179.2023.2.LK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA