Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna od siostry a zwolnienie z opodatkowania
Wnioskodawca planuje otrzymać od swojej siostry darowiznę w postaci miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym. Miejsce to, zakupione przez jego siostrę i szwagra w 2009 roku, jest objęte wspólnością majątkową małżeńską. Darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym, w którym siostra przekaże bratu miejsce postojowe, a szwagier wyrazi na nią zgodę.
REKLAMA
Podatnik twierdził, że darowizna powinna być w pełni zwolniona z opodatkowania, mimo że miejsce postojowe jest objęte wspólnością majątkową małżeńską. Uzasadniał swoje stanowisko faktem, że zarówno siostra, jak i szwagier należą do najbliższej rodziny. Aby upewnić się co do słuszności swojego stanowiska, złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do organu podatkowego.
Zwolnienie od podatku i brak obowiązku zgłoszenia
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że nabycie miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, tytułem darowizny od siostry, podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisami, darowizna stanowi nieodpłatne przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże, w przypadku darowizn dokonywanych w ramach najbliższej rodziny, możliwe jest zwolnienie podatkowe, o ile spełnione zostaną odpowiednie warunki.
Następnie KIS wskazała, że darowizna miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, wymaga zgody drugiego małżonka, co wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgoda ta jest warunkiem ważności darowizny, jednak nie zmienia statusu podatkowego darczyńcy i nie powoduje, że małżonek darczyńcy staje się stroną umowy darowizny.
Dodatkowo organ wskazał, że wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zgłoszenia nabycia miejsca postojowego tytułem darowizny do urzędu skarbowego, ponieważ darowizna – zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego – zostanie dokonana w formie aktu notarialnego. Brak obowiązku zgłoszenia darowizny wynika bezpośrednio z treści art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
„Podsumowując, nabycie przez Pana – w drodze darowizny – miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym przekazanego przez Pana siostrę na Pana rzecz, z majątku wspólnego Pana siostry i jej męża, za zgodą męża, będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.