REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Limit obrotu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż ptaszników może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż ptaszników pochodzących z własnej hodowli może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, a wartość tej sprzedaży nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.

Czy działalność gospodarcza w zakresie pozyskiwania dofinansowań może korzystać ze zwolnienia od VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT dla świadczonych usług w zakresie sporządzania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie oraz zarządzania projektami o tematyce społecznej, dofinansowywanych z krajowych środków publicznych oraz środków zagranicznych, w tym środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Czy dostawy mediów przez wspólnotę mieszkaniową podlegają opodatkowaniu VAT oraz wliczają się do limitu obrotu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że pobierane przez wspólnotę mieszkaniową zaliczki od członków wspólnoty na poczet dostawy mediów zużywanych przez indywidualnych członków wspólnoty oraz rozliczenie kosztów mediów, dotyczących wyłącznie lokali mieszkalnych nie podlegają wliczeniu do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy sprzedaż używanych gier wideo na optycznych nośnikach podlega podatkowi VAT?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży używanych gier wideo oraz komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY.

REKLAMA

Czy współdzielenie lokalu z innym przedsiębiorcą wpływa na limit zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że osoba prowadząca studio tatuażu ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 113 ust 1 ustawy o VAT, jeśli nie przekroczy limitu obrotu 200 000 zł, jak również nie będzie wykonywała czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ww. ustawy. Bez znaczenia dla określenia limitu zwolnienia pozostaje fakt, że w jednym lokalu będą wykonywane dwie odrębne działalności gospodarcze prowadzone przez osoby ze sobą spokrewnione.

Czy rozszerzenie działalności o usługi energetyczne wpływa na zwolnienie podmiotowe od podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, w przypadku rozszerzenia działalności o dodatkowe usługi, może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT do czasu przekroczenia progu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będzie świadczyć usług doradczych.

Czy instalacja turbin wiatrowych za granicą wpływa na limit zwolnienia z VAT i obowiązkowej rejestracji jako czynny podatnik?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła. że instalacja turbin wiatrowych za granicą związanych z nieruchomościami, podlega opodatkowaniu miejscem położenia tych nieruchomości, nie wliczając się tym samym do limitu obrotu 200 000 złotych.

Czy przekroczenie limitu przychodów wyklucza zwolnienie z VAT dla działalności przewozu osób w aplikacjach?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że prowadzenie działalności handlu nieruchomościami, której przychody przekraczają 200 000 zł wyłącza możliwość zwolnienia z VAT dla usług przewozu osób samochodem w aplikacjach, zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy sprzedaż rękodzieła przez osobę fizyczną jest opodatkowana VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż urządzenia, które jest zaliczane do rękodzieła, które Wnioskodawczyni sama skonstruowała, zaprojektowała wszystkie jego elementy i sama wymyśliła sposób jego działania, możeskorzystać z zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli nie przekracza limitu przychodu.

Sprzedaż ciągnika rolniczego: Czy można skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Artykuł dotyczy możliwości zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży ciągnika rolniczego. W oparciu o interpretację Krajowej Informacji Skarbowej, takie zwolnienie jest możliwe.

Czy usługi mediacji podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

Według najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), osoby prowadzące usługi mediacji sądowej i pozasądowej mogą być zwolnione z obowiązku płacenia podatku VAT. KIS argumentuje, że mediacja nie jest usługą doradztwa ani prawniczą, a głównym zadaniem mediatora jest wspieranie stron w osiągnięciu porozumienia. Ta nowa interpretacja ma istotne konsekwencje dla podatników, którzy prowadzą działalność w tej branży, i może wpłynąć na ich konkurencyjność na rynku.

Czy przedsiębiorca świadczący usługi księgowe, finansowe i administracyjne może być zwolniony z VAT?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, świadczący usługi księgowe, finansowe i administracyjne, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem, że wartość przychodów rocznych nie przekroczy kwoty 200 000 zł. Potwierdził to  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2023 roku.

Czy sprzedaż nieruchomości wpłynie na limit zwolnienia podmiotowego z VAT?

Omawiamy kwestię zwolnienia podmiotowego z VAT w kontekście sprzedaży nieruchomości przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy sprzedaż wpłynie na limit 200 tysięcy uprawniający do zwolnienia? Odpowiedź KIS oraz argumenty spółki w tej sprawie. Czy transakcja jest uznawana za pomocniczą? Czy wpływ ma fakt, że nieruchomość była wpisana do ewidencji środków trwałych i była amortyzowana? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy świadczone usługi kierownika projektu korzystają ze zwolnienia podmiotowego VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi świadczone przez wnioskodawcę, które nie spełniają cech doradztwa ani innych czynności wyłączających prawo do zwolnienia, uprawniają go do korzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku VAT.

Czy przedsiębiorca może nadal rozliczać się na zasadzie ryczałtu, gdy przewiduje że przekroczy w danym roku podatkowym 2 milionów euro sprzedaży?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza możliwość kontynuacji rozliczania się na zasadzie ryczałtu, mimo przekroczenia wartości planowanej sprzedaży 2 milionów euro. W odpowiedzi na pytanie przedsiębiorcy, resort wskazuje na zastosowanie odpowiedniego artykułu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Czy działalność informacyjna dotycząca legalizacji pobytu i zatrudnienia obcokrajowców jest zwolniona z VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że gdy wartość sprzedaży usług świadczonych przez wnioskodawcę nie przekroczy w trakcie roku podatkowego wskazaną w art. 113 ust. 1 ustawy kwotę 200.000 zł, to zwolnienie z VAT będzie przysługiwać. 

REKLAMA