Czy dostawy mediów przez wspólnotę mieszkaniową podlegają opodatkowaniu VAT oraz wliczają się do limitu obrotu?
REKLAMA
REKLAMA
Dostawy mediów przez wspólnotę mieszkaniową a VAT
Wspólnota mieszkaniowa zarządza nieruchomością, na którą składają się lokale mieszkalne i lokale użytkowe. Zaliczki na poczet dostawy mediów są rozliczane indywidualnie z poszczególnymi członkami wspólnoty w odniesieniu do rzeczywiście poniesionych kosztów. Uprzednio koszty te pośrednio ponosiła wspólnota, która jest stroną umów o dostawę wody i ścieków oraz dostawę centralnego ogrzewania. Ze względu na brak technicznych uwarunkowań zawarcia indywidualnych umów w zakresie dostawy wody, odprowadzania ścieków, centralnego ogrzewania do poszczególnych lokali, wspólnota mieszkaniowa dokonuje również rozliczeń z dostawcami ww. mediów - jest ona nabywcą mediów od zewnętrznych dostawców, które zakupuje we własnym imieniu, ale na rzecz właścicieli lokali.
REKLAMA
REKLAMA
Na tle tak przedstawionego opisu sprawy wątpliwości wspólnoty dotyczą kwestii, czy pobierane przez nią opłaty od członków wspólnoty lokali mieszkalnych na poczet dostawy mediów (dostarczenie wody oraz ścieków, centralne ogrzewanie) zużywanych przez indywidualnych członków wspólnoty podlegają wliczeniu do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wspólnota mieszkaniowa argumentowała, że pobierane przez nią zaliczki od członków wspólnoty na poczet dostawy mediów (dostarczanie wody oraz ścieków, centralne ogrzewanie) zużywanych przez indywidualnych członków wspólnoty oraz rozliczenie kosztów mediów, dotyczących wyłącznie lokali mieszkalnych nie podlegają wliczeniu do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, z uwagi na brak bezpośredniego związku z nieruchomością, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
KIS: do limitu nie wlicza się odsprzedaży mediów
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził brak wliczania do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ustawy o VAT, sprzedaży mediów do lokali mieszkalnych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.
Organ podatkowy w swojej interpretacji wyjaśnił, że wspólnota mieszkaniowa, będąca podatnikiem VAT, realizuje dostawy mediów do poszczególnych lokali mieszkalnych, które podlegają opodatkowaniu VAT. Opłaty te stanowią element działalności gospodarczej wspólnoty i są rozliczane przez nią jako podatnik VAT. Jednakże te opłaty nie są wliczane do limitu obrotu dla celów VAT, gdyż transakcje związane z nieruchomościami są z tego wyłączone.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"W konsekwencji, mając na uwadze wymienione wyżej cechy charakterystyczne związku usługi z nieruchomością i odnosząc je do analizowanego art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, należy wskazać, że czynność polegająca na odsprzedaży mediów ma określony związek z konkretną nieruchomością, ale nie jest to związek bezpośredni. Dodatkowo nieruchomość nie jest elementem konstytutywnym transakcji, ponieważ podstawowym jej elementem są: woda, ciepło, czy odprowadzanie ścieków. Tym samym, odsprzedaż mediów nie może być traktowana jako transakcja związana z nieruchomością, a jej wartość nie może być uwzględniona w wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT".
Ponadto, KIS przywołała § 3 ust. 1 pkt 10 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień zgodnie, z którym: "zwalnia się od podatku czynności związane z utrzymaniem lokali mieszkalnych, wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, za które pobierane są opłaty, wykonywane przez wspólnotę mieszkaniową na rzecz właścicieli tych lokali, tworzących w określonej nieruchomości tę wspólnotę".
W związku z powyższym organ stwierdził, że w przedstawionej sytuacji, gdy wspólnota mieszkaniowa dokonuje odsprzedaży mediów (refaktura), tj. wody, ścieków oraz centralnego ogrzewania na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych korzystających ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia, nie można uznać świadczonej czynności jako transakcji związanej z nieruchomością, tzn. że jej wartość nie może być uwzględniona w wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
"Podsumowując, do limitu określonego w art. 113 ustawy Wspólnota nie wlicza odsprzedaży mediów (refaktura) na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych korzystających ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia" - zakończył organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA