REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność gospodarcza w zakresie pozyskiwania dofinansowań może korzystać ze zwolnienia od VAT?

firma pieniądze dofinansowanie
firma pieniądze dofinansowanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT dla świadczonych usług w zakresie sporządzania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie oraz zarządzania projektami o tematyce społecznej, dofinansowywanych z krajowych środków publicznych oraz środków zagranicznych, w tym środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Działalność związana z pozyskiwaniem dofinansowań a VAT

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Działalność sprowadza się do osobistego sporządzania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie oraz zarządzania projektami o tematyce społecznej, dofinansowywanych z krajowych środków publicznych oraz środków zagranicznych, w tym środków pochodzących z UE. Świadczone przez kobietę usługi obejmą m.in. sporządzanie wniosków, biznesplanów oraz innych załączników niezbędnych do pozyskania dotacji, bieżący kontakt z odpowiednimi instytucjami oraz przygotowywanie wniosków o płatność. Powyższe usługi według klasyfikacji PKD zostały zdefiniowane w podklasie 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadcząc ww. usługi, zaliczane do podklasy PKD 70.22.Z, ma prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Podatniczka argumentowała, że świadczone przez nią usługi nie są usługami doradztwa, lecz stanowią bezpośrednią pomoc dla przedsiębiorstw i osób fizycznych w uzyskaniu dofinansowania. Kobieta wskazała, że nie świadczy i nie planuje świadczyć usług doradztwa, ani innych czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Ponadto, planowana wartość sprzedaży nie przekracza (ani w obecnym, ani w poprzednich latach) kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia od VAT

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe i potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, dla świadczonych przez nią usług.

REKLAMA

Organ podatkowy dokładnie przeanalizował przepisy dotyczące podatku VAT oraz zwolnień podmiotowych. Wyjaśnił, że istotą zwolnień jest nieprzekroczenie określonej wartości sprzedaży oraz brak wykonywania określonych czynności, w tym usług doradztwa. Organ podkreślił, że w przedmiotowej sprawie istotny jest charakter opisanych czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, który nie wskazuje, aby podatniczka świadczyła usługi prawnicze czy też doradcze. Ponadto, wnioskodawczyni nie przekroczyła wartości sprzedaży określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

"Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle obowiązujących przepisów wskazuje, że skoro wartość Pani sprzedaży za rok 2022 nie przekroczyła kwoty 200 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy Pani usług doradztwa i nie wykonuje Pani innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, to będzie mogła Pani korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Natomiast w przypadku, gdy dokonywana przez Panią wartość sprzedaży przekroczy kwotę 200 000 zł, lub wykona Pani jakąkolwiek czynność, o której mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, to utraci Pani prawo do tego zwolnienia" - wskazał organ.

Podsumowując, KIS stwierdziła, że usługi świadczone przez kobietę nie stanowią usług doradztwa. Ponadto, podatniczka nie przekroczyła wartości sprzedaży określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z tym, ma ona prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.663.2023.1.WL

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA