Czy działalność gospodarcza w zakresie pozyskiwania dofinansowań może korzystać ze zwolnienia od VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Działalność związana z pozyskiwaniem dofinansowań a VAT
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Działalność sprowadza się do osobistego sporządzania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie oraz zarządzania projektami o tematyce społecznej, dofinansowywanych z krajowych środków publicznych oraz środków zagranicznych, w tym środków pochodzących z UE. Świadczone przez kobietę usługi obejmą m.in. sporządzanie wniosków, biznesplanów oraz innych załączników niezbędnych do pozyskania dotacji, bieżący kontakt z odpowiednimi instytucjami oraz przygotowywanie wniosków o płatność. Powyższe usługi według klasyfikacji PKD zostały zdefiniowane w podklasie 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadcząc ww. usługi, zaliczane do podklasy PKD 70.22.Z, ma prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Podatniczka argumentowała, że świadczone przez nią usługi nie są usługami doradztwa, lecz stanowią bezpośrednią pomoc dla przedsiębiorstw i osób fizycznych w uzyskaniu dofinansowania. Kobieta wskazała, że nie świadczy i nie planuje świadczyć usług doradztwa, ani innych czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Ponadto, planowana wartość sprzedaży nie przekracza (ani w obecnym, ani w poprzednich latach) kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ww. ustawy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od VAT
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe i potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, dla świadczonych przez nią usług.
REKLAMA
Organ podatkowy dokładnie przeanalizował przepisy dotyczące podatku VAT oraz zwolnień podmiotowych. Wyjaśnił, że istotą zwolnień jest nieprzekroczenie określonej wartości sprzedaży oraz brak wykonywania określonych czynności, w tym usług doradztwa. Organ podkreślił, że w przedmiotowej sprawie istotny jest charakter opisanych czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, który nie wskazuje, aby podatniczka świadczyła usługi prawnicze czy też doradcze. Ponadto, wnioskodawczyni nie przekroczyła wartości sprzedaży określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
"Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle obowiązujących przepisów wskazuje, że skoro wartość Pani sprzedaży za rok 2022 nie przekroczyła kwoty 200 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy Pani usług doradztwa i nie wykonuje Pani innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, to będzie mogła Pani korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Natomiast w przypadku, gdy dokonywana przez Panią wartość sprzedaży przekroczy kwotę 200 000 zł, lub wykona Pani jakąkolwiek czynność, o której mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, to utraci Pani prawo do tego zwolnienia" - wskazał organ.
Podsumowując, KIS stwierdziła, że usługi świadczone przez kobietę nie stanowią usług doradztwa. Ponadto, podatniczka nie przekroczyła wartości sprzedaży określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z tym, ma ona prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.