REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż ciągnika rolniczego: Czy można skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Sprzedaż ciągników rolniczych a VAT
PZPO

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł dotyczy możliwości zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży ciągnika rolniczego. W oparciu o interpretację Krajowej Informacji Skarbowej, takie zwolnienie jest możliwe.

Sprzedaż ciągników rolniczych a VAT

Klient zarejestrował działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT i stał się również czynnym podatnikiem VAT z prowadzonego gospodarstwa rolnego. W grudniu 2012 roku zakupił ciągnik rolniczy, który w deklaracji VAT za ten miesiąc naliczonego podatku odliczył i wykazał do zwrotu. W grudniu 2018 roku zamknął działalność gospodarczą, ale pozostał czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego. W kwietniu 2021 roku powrócił do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

REKLAMA

Teraz klient planuje sprzedać ciągnik rolniczy w 2023 roku i pyta, czy sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Sprzedaż ciągnika rolniczego może korzystać ze zwolnienia z VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że sprzedaż ciągnika rolniczego może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy 200 000 zł, lub na podstawie art. 113 ust. 2 pkt 3, jeżeli wartość sprzedaży przekroczy 200 000 zł.

KIS powołała się na odpowiednie przepisy ustawy o podatku VAT (art. 113 ust. 1 i ust. 2 pkt 3), które regulują zwolnienie z VAT dla sprzedaży środków trwałych.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że sprzedaż ciągnika rolniczego może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy 200 000 zł (na podstawie art. 113 ust. 1) lub przekroczy tę kwotę (na podstawie art. 113 ust. 2 pkt 3).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla pytającego oznacza to, że sprzedaż ciągnika rolniczego może zostać dokonana bez konieczności naliczenia podatku VAT.

Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że w przypadku sprzedaży środków trwałych przez rolnika korzystającego ze zwolnienia z VAT, należy dokładnie sprawdzić wartość sprzedaży i zastosować odpowiedni przepis dotyczący zwolnienia z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.257.2023.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA