REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rolnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy rolnik musi zawiadomić urząd skarbowy, aby korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży płodów rolnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że rolnik, który wcześniej zrezygnował ze zwolnienia z VAT dla rolników ryczałtowych, musi zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o chęci ponownego skorzystania ze zwolnienia, aby móc korzystać ze zwolnienia przy sprzedaży płodów rolnych z własnego gospodarstwa.

Czy sprzedaż ptaszników może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż ptaszników pochodzących z własnej hodowli może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, a wartość tej sprzedaży nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.

Czy wydatki na usługi rolnicze mogą być kosztami uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie zapłacone rolnikom ryczałtowym za świadczone usługi rolnicze, wykazane w fakturze VAT RR, stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy dochody z produkcji rolnej mogą być opodatkowane według norm szacunkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że dochody z działów specjalnych produkcji rolnej w rodzinnych gospodarstwach rolnych mogą być opodatkowane na podstawie norm szacunkowych w 2024 roku, o ile spełnione są określone warunki dotyczące limitu przychodów.

REKLAMA

Czy zakup samochodu od rolnika ryczałtowego jest zwolniony z podatku PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup samochodu osobowego, używanego wcześniej przez rolnika ryczałtowego do prowadzenia działalności rolniczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ta czynność jest wyłączona z opodatkowania na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy rolnik ryczałtowy musi wystawić fakturę przy sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty dla rolnika będącego zwolnionym z VAT, Wnioskodawca powinien wystawić fakturę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. 

Czy rolnik ryczałtowy musi płacić VAT-OSS od sprzedaży roślin z własnej kolekcji?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż roślin z własnej kolekcji przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, która spełnia warunki wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) do państw członkowskich Unii Europejskiej, podlega opodatkowaniu VAT-OSS. Oznacza to, że rolnik ryczałtowy, który przechowuje rośliny dłużej niż miesiąc i sprzedaje je odbiorcom z krajów UE, jest zobowiązany do zapłaty podatku.

Czy wartość miodu z własnej pasieki może być ujęta w kosztach pozarolniczej działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości rynkowej pozyskanego miodu w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej.

REKLAMA

Czy polski podatnik VAT, zarejestrowany do VAT UE. musi naliczać VAT od zakupu produktów rolnych od czeskiego rolnika, który nie jest zarejestrowany do VAT UE?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku transakcji nabywania towarów przez czynnego podatnika VAT, zarejestrowanego do VAT UE od czeskiego rolnika, który nie jest zarejestrowany, nie ma konieczności naliczania VAT należnego, ani konieczności wykazania tej transakcji w plikach JPK_VAT i deklaracji VAT-UE. 

Czy usługi pensjonatu dla koni są zwolnione z VAT dla rolnika ryczałtowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że działalność rolnika ryczałtowego prowadzącego usługi pensjonatu dla koni spełnia warunki zwolnienia VAT. 

Czy sprzedaż udziałów w spółdzielni rolnej jest opodatkowana ryczałtem 19%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej podlega opodatkowaniu stawką ryczałtową w wysokości 19%.

Czy hodowla ptaszników jako rolnik ryczałtowy zwalnia z opodatkowania VAT?

Artykuł przedstawia interpretację prawną dotyczącą zwolnienia z opodatkowania VAT przy sprzedaży ptaszników przez rolnika ryczałtowego. Wnioskodawca, który prowadzi działalność gospodarczą, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania potwierdzenia, czy sprzedaż ptaszników pochodzących z własnej hodowli podlega zwolnieniu z VAT.

Czy rolnik ryczałtowy jest zwolniony z VAT przy sprzedaży działek?

W artykule przedstawiono interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży gruntów rolnych przez rolników ryczałtowych. Podatnik złożył wniosek, w którym wskazał, że nabył działki w celu prowadzenia działalności rolniczej oraz uzyskania pełnej emerytury KRUS. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT nie musi odprowadzać podatku przy sprzedaży gruntów, jeśli były one wykorzystywane na cele zwolnione od podatku oraz do prowadzenia działalności rolniczej.

Sprzedaż ciągnika rolniczego: Czy można skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Artykuł dotyczy możliwości zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży ciągnika rolniczego. W oparciu o interpretację Krajowej Informacji Skarbowej, takie zwolnienie jest możliwe.

Jak KIS interpretuje skutki podatkowe zbycia gospodarstwa rolnego?

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości - gospodarstwa rolnego - rolnikowi, przed upływem 5 lat od momentu nabycia w drodze darowizny.

Czy usługa załadunku sztuk padłych zwierząt świadczona przez rolnika ryczałtowego jest zwolniona z VAT?

Właściciel firmy zajmującej się unieszkodliwianiem sztuk padłych zwierząt zastanawia się, czy usługa załadunku tych zwierząt świadczona przez rolników ryczałtowych jest zwolniona z podatku VAT. Zwraca się do organu podatkowego, który potwierdza, że usługa ta jest usługą rolniczą korzystającą ze zwolnienia VAT. Organ powołuje się na odpowiedni artykuł ustawy o VAT. Nabywca usługi musi jednak udokumentować transakcję fakturą VAT RR.

Czy hodowla pijawek w Polsce jest zwolniona z VAT?

Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia z VAT dla hodowców pijawek. Osoba fizyczna, prowadząca hodowlę tych zwierząt w warunkach laboratoryjnych, ma prawo skorzystać z tego zwolnienia, mimo braku statusu rolnika czy posiadania gruntów rolnych. Analiza przepisów ustawy o VAT potwierdza, że sprzedaż wyhodowanych pijawek również podlega tego rodzaju zwolnieniu. Wniosek ten pozwala hodowcy uniknąć rejestracji jako płatnik VAT.

REKLAMA