REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rolnik ryczałtowy jest zwolniony z VAT przy sprzedaży działek?

VAT przy sprzedaży działek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiono interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży gruntów rolnych przez rolników ryczałtowych. Podatnik złożył wniosek, w którym wskazał, że nabył działki w celu prowadzenia działalności rolniczej oraz uzyskania pełnej emerytury KRUS. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT nie musi odprowadzać podatku przy sprzedaży gruntów, jeśli były one wykorzystywane na cele zwolnione od podatku oraz do prowadzenia działalności rolniczej.

VAT przy sprzedaży działek

Podatnik jest współwłaścicielem działek położonych w miejscowości W. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem VAT. Grunty są użytkowane rolnie przez właścicieli i nigdy nie były wydzierżawiane. Podatnik złożył wniosek o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia, że nie jest płatnikiem VAT. W swoim wniosku przedstawił następujące informacje:

REKLAMA

  1. Podatnik nabył działki w drodze umowy darowizny od swoich Rodziców w celu uzyskania przez nich pełnej emerytury KRUS oraz prowadzenia dalszej działalności rolniczej.
  2. Przy nabyciu udziałów w działkach nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
  3. Nie był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
  4. Posiada status rolnika ryczałtowego.
  5. Nie dokonywał sprzedaży płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
  6. Działki, będące przedmiotem przyszłej sprzedaży, były i są wykorzystywane rolniczo od momentu nabycia do chwili obecnej. Uprawiane są na nich zboże, rzepak, ziemniaki i warzywa na potrzeby własne.
  7. Działki były i są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
  8. Działki były i są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej, zgodnie z art. 2 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
  9. Działka uległa podziałowi, a jedna z części została sprzedana.

Podatnik również poinformował, że nie zawarł umowy przedwstępnej sprzedaży działek z nabywcą.

Zwolnienie od podatku sprzedaży udziałów w niezabudowanych działkach

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie podatnika, czy będąc rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie musiał odprowadzić podatek VAT przy sprzedaży działek, Krajowa Informacja Skarbowa podało następujące stanowisko:

Będąc rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik jest zwolniony z podatku VAT przy sprzedaży działek.

Podsumowanie

Z interpretacji wynika, że podatnik będący rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie musiał odprowadzać podatku VAT przy sprzedaży działek. Interpretacja ta ma zastosowanie w przypadku, gdy działki były i są wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku VAT oraz do prowadzenia działalności rolniczej. Przy sprzedaży działek nie jest wymagane zawarcie umowy przedwstępnej. Dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że w przypadku podatników posiadających status rolnika ryczałtowego, zwolnienie z podatku VAT dotyczy także sprzedaży gruntów rolnych, które są wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.95.2022.3.DK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA