REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rolnik ryczałtowy jest zwolniony z VAT przy sprzedaży działek?

VAT przy sprzedaży działek
VAT przy sprzedaży działek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiono interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży gruntów rolnych przez rolników ryczałtowych. Podatnik złożył wniosek, w którym wskazał, że nabył działki w celu prowadzenia działalności rolniczej oraz uzyskania pełnej emerytury KRUS. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT nie musi odprowadzać podatku przy sprzedaży gruntów, jeśli były one wykorzystywane na cele zwolnione od podatku oraz do prowadzenia działalności rolniczej.

VAT przy sprzedaży działek

Podatnik jest współwłaścicielem działek położonych w miejscowości W. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem VAT. Grunty są użytkowane rolnie przez właścicieli i nigdy nie były wydzierżawiane. Podatnik złożył wniosek o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia, że nie jest płatnikiem VAT. W swoim wniosku przedstawił następujące informacje:

REKLAMA

 1. Podatnik nabył działki w drodze umowy darowizny od swoich Rodziców w celu uzyskania przez nich pełnej emerytury KRUS oraz prowadzenia dalszej działalności rolniczej.
 2. Przy nabyciu udziałów w działkach nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
 3. Nie był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
 4. Posiada status rolnika ryczałtowego.
 5. Nie dokonywał sprzedaży płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
 6. Działki, będące przedmiotem przyszłej sprzedaży, były i są wykorzystywane rolniczo od momentu nabycia do chwili obecnej. Uprawiane są na nich zboże, rzepak, ziemniaki i warzywa na potrzeby własne.
 7. Działki były i są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
 8. Działki były i są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej, zgodnie z art. 2 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
 9. Działka uległa podziałowi, a jedna z części została sprzedana.

Podatnik również poinformował, że nie zawarł umowy przedwstępnej sprzedaży działek z nabywcą.

Zwolnienie od podatku sprzedaży udziałów w niezabudowanych działkach

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie podatnika, czy będąc rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie musiał odprowadzić podatek VAT przy sprzedaży działek, Krajowa Informacja Skarbowa podało następujące stanowisko:

Będąc rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik jest zwolniony z podatku VAT przy sprzedaży działek.

Podsumowanie

Z interpretacji wynika, że podatnik będący rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie musiał odprowadzać podatku VAT przy sprzedaży działek. Interpretacja ta ma zastosowanie w przypadku, gdy działki były i są wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku VAT oraz do prowadzenia działalności rolniczej. Przy sprzedaży działek nie jest wymagane zawarcie umowy przedwstępnej. Dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że w przypadku podatników posiadających status rolnika ryczałtowego, zwolnienie z podatku VAT dotyczy także sprzedaży gruntów rolnych, które są wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.95.2022.3.DK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA